banner1518

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1534

Kadınlarda Kasıkta Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar kasıkta kıl dönmesi belirtleri, (pilonidal sinüs) deri altı kistinin deri artıklarıyla dolup iltihaplanması ve daha sonra bunu boşaltmak için derinin bir takım yollarla fistülize olmasıyla tanımlanan bir cilt hastalığıdır.

SAĞLIK 09.01.2021, 15:15
164
Kadınlarda Kasıkta Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?


KIL DÖNMESİ NEDİR ?
Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) deri altı kistinin deri artıklarıyla dolup iltihaplanması ve daha sonra bunu boşaltmak için derinin bir takım yollarla fistülize olmasıyla tanımlanan bir cilt hastalığıdır. Kist oluştuktan sonra deri altında biriken deri atıkları kıl, yağ, epitel doku ve diğer deri dokusunun içerde birikmesiyle o bölgede iltihaplı bir doku oluşmasıyla meydana gelir.  İçi kıl dolu bir kist olan bu hastalıkta, kistin enfekte olmasına bağlı kıl dönmesi apsesi oluşabilir. Hastalığa zamanında müdahale edilmediği takdirde ise kıl dönmesi apsesi ilerleyerek diğer kıl köklerini içine alır ve cilt altı yağ dokusuna doğru ilerleyip yayılabilir. Vücuttan dökülen serbest kıl ve kıl yumaklarının bazı bölgelerde birikmesi sonucu ortaya çıkan kıl dönmesi yani diğer bir adıyla pilonidal sinüs, şişlik, sertlik, akıntı ve ağrı gibi şikâyetlerin yaşanmasına neden olur.

NEDENLERİ NELERDİR ?

Sırt bölgesinden dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde dönerek derinin içine doğru ilerlemesiyle meydana gelmesidir. Uzun süre oturmak, aşırı kilolu olmak, terlemek, ağırlık kaldırma gibi zorlayıcı sporlarla uğraşmak, uzun süre motosiklete veya bisiklete binme gibi sporlar da kıl dönmesine neden olabilmektedir. Kıl dönmesinin oluşumundaki asıl faktör ise kıl kökünün dibinde, kıl kökünün apse veya iltihap yapmasıdır. Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmeleri makat kemiğinin biraz üstünde meydana gelir. Makat bölgesindeki ufak çatlamalar sonucunda bölgeden birden fazla kıl birikebilir ve kıl dönmesine yol açar.  

BELİRTİLERİ NELERDİR ?
Kıl dönmesi hastalığının olabilmesi için deri altında bir kist olması ve bu kistin deri artıklarıyla dolması ve bu artıkları dışarı atamadığı için şişip iltihaplanmasıyla meydana gelir. Genellikle kalça arasında meydana gelen kıl dönmesi basit bir sivilce veya lezyon gibi görülebilir. Fakat bölgede çok fazla kıl birikmesiyle birlikte apse ile birlikte ağrılı bir süreç meydana gelebilir. Kıl dönmesi belirtileri arasında;Akıntı, Ağrı, Kaşıntı, Yanma, hissi görülür. Kıl dönmesi daha çok kalça arasındaki bölgede gözlemlense de koltuk altı, göbek veya kasıkta da meydana gelebilir. 

TEDAVİ YÖNTEMİ
Kıl dönmesi hastalığı başlangıç halindeyse ve kişinin herhangi bir şikayeti yoksa genellikle ilk tedavi yöntemi olarak ameliyat tercih edilmez. Hekim tarafından önerilen ağrı kesici veya antibiyotikli ilaçlarla tedavisi gerçekleştirilebilir. İltihaplı kıl dönmesi hastalığı ise içinde kıllar olmasından dolayı bir müdahale olmadan kendiliğinden iyileşemez. Tedavi edilemeyecek kadar yayılmış durumlarda ise hastalıklı dokunun çıkarılması zorunludur. Bu alan çıkarıldıktan sonra oluşan defektin dikilmesi nedeniyle deriden çatlama, oyukluk oluşması ve derinin gerilmesi sebebiyle yeni sinüslerin oluşabilir. 

Yorumlar (0)