banner1579

banner1585

banner1334

banner1499

banner1496

banner1534

banner1581

Öztrak Samsun'da büyük mücadeleyi hatırlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi'nin 98'inci yılı dönümü sebebiyle Tekkeköy İlçesinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

SAMSUN 29.01.2021, 17:55
98
Öztrak Samsun'da büyük mücadeleyi hatırlattı

Öztrak Samsun'da büyük mücadeleyi hatırlattı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi'nin 98'inci yılı dönümü sebebiyle bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

ÖZTRAK BUGÜNÜ UNUTMADI...

Öztrak, Samsun'un Tekkeköy İlçesinde yaşayan mübadilleri ziyaret etti.

Balkan Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı'nda konuşma yapan Öztrak: "Balkan Masası, Balkanlara dini cemaatler üzerinden yapılan çalışmalara, ahbap-çavuş ilişkileriyle yapılan görevlendirmelere, ideolojik yaklaşımlara, yapılan hatalar sonrasında soydaşlarımızın Ankara'ya buğulu gözlerle bakmasına, kurumların eşgüdüm eksikliğine, yapılan işlerde süreklilik sağlanamamasına 'dur' demek için kurulmuştur" dedi.
Öztrak, Atakum Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen Balkan Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bugünün mübadillerin Samsun'a gelişlerinin 98'inci, Batı Trakya'daki soydaşlarının 1988 ve 1990'da verdikleri büyük mücadelenin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak " "Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliğinin kapatılması, ayrıca toplum lideri, milletvekili Dr. Sadık Ahmet'in mahkumiyet kararı verilmesi karşısında Batı Trakya Türklerinin toplumsal dayanışma mitingi düzenlemesi 29 Ocak 1988'de olmuştu. İki yıl sonra da soydaşların iş yerlerine ve kendilerine saldırılar yine aynı gün, 29 Ocak 1990'da olmuştu." dedi.

"ANADOLU'NUN HER YERİNDEYİZ"

CHP'li belediyelerin Balkanlar'da bağları güçlendireceğini söyleyen Öztrak  "Atakum Belediyemizin de mübadillerimizin yoğun yaşadığı, Samsun'umuza bu vatandaşlarımızın geri geldikleri vatanlarından bir şehirle kardeşliği, bu yolda niyet mektubu bizi mutlu eder. Diğer belediye başkanlarımızın da gayret içine girmelerini bekliyoruz. Ülke vatandaşlarının mutluluğu ve toplumsal dayanışmaları, siyasilerin de karar almalarını, barış ikliminin yaşanmasını sağlayacaktır. Bugün sadece bu salonda değiliz. Gümülcine'deyiz, İskeçe'deyiz, Balkanlardayız. Yüzü aşkın Balkan Masası temsilcisi ile Anadolu'nun her yerindeyiz. Onlar bizleri çevrim içi dinliyorlar. Atacağımız adımların, yapacağımız faaliyetlerin kararlarını bekliyorlar." ifadelerini kullandı.

Gerçekleşen toplantıya CHP Samsun Milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu ve Kemal Zeybek, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Rumeli Balkan Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Meriç ile çevrim içi olarak Bulgaristan ve Yunanistan'dan milletvekilleri katıldı.

Yorumlar (0)