banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Kemal Zeybek'ten fındık çıkışı

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, fındık borsasının başka ülkelerde kurulmasının kabul edilemez olduğunu söyledi

SAMSUN 25.11.2020, 17:55
482
Kemal Zeybek'ten fındık çıkışı

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye'nin, fındık üretiminde ilk sıralarda olmasına rağmen, fındık borsasının başka ülkelerde kurulmasının  kabul edilemez olduğunu belirtti.

ETKİN OLAMIYORUZ
Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu'nda, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 2017-2018 yıllarına ait, sayıştay denetim raporlarının görüşmelerinde, fındık konusuna değinen ve Türkiye’de tarım ürünlerinin ihracında akla gelen ilk ürünün 'Fındık' olduğunu kaydeden Zeybek, "Fındık üretiminde ilk sırada olmamıza rağmen fiyatların belirlenmesinde etkin olamadığımızı görüyoruz" dedi. 

DÖVİZE ENDEKSLENMELİ 
Fındığın daha çok üretilmesi için fiyatların dövize endekslenmesi ve ton fiyatının 4 bin dolar olarak açıklanması ile üretimin çok daha fazla olacağını belirten Zeybek, "Dünyada fındık üretiminde ilk sıralarda olmamıza rağmen, fındık borsasının başka ülkelerde kurulması kabul edilemez. Fındık üretiminde ilk sırada olmamıza rağmen fiyatların belirlenmesinde etkin olamadığımızı görüyoruz. Fındıkta yabancı tekeller yerine TMO’nun aktif olarak görev alması, ürünlerin gerçek değerine ulaşmasına ve pazar payımızın artmasına neden olacaktır. Üretim artışı için mutlaka gerçek olarak teşvikler sağlanmalıdır" dedi.

Yorumlar (0)