banner1571

banner1585

banner1526

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

Canlı yayında açıkladı! Kısıtlamalar artabilir...

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, katıldığı bir canlı yayında koronavirüs mutasyonu konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Genel 04.02.2021, 17:24
1284
Canlı yayında açıkladı! Kısıtlamalar artabilir...

Canlı yayında açıkladı! Kısıtlamalar artabilir...Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, katıldığı bir canlı yayında koronavirüs mutasyonu konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"DAHA HIZLI YAYILACAK"

Koronavirüs mutasyonunun daha tehlikeli olabileceğini ve kısıtlamaların artırılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, "Virüs 1.5 metrede bulaşıyor diyorduk, zamanla 1-2 saat havada kaldığı ortaya çıkarsa başka şeyler konuşmamız gerekir. Mutasyon yeni bir virüs gibi hareket edebilir, bu dalgaya dünden hazırlıklı olmamız lazım. Türkiye'ye de geldiğini biliyoruz. Yüksek hızlı yayılım gösteriyorsa, dünden de fazla hızlı yayılacaktır. 5 binin üzerinde mutasyonu var zaten virüsün. Önemli olan ezberleri bozup bozmadığı. Moleküler girişte bozmaya neden olduğunu görüyoruz. Bunun klinik vaka olarak bize nasıl yansıyacağını şu an için çok görmüş değiliz. Matematiksel bir hesaplama ile yayıldığını söyleyebiliyoruz. Klinik olarak gösterebilirsek hayatı daha kısıtlayıcı kararlar gelebilir, gelmelidir" diye konuştu.

2020 yılının yaz aylarında normalleşmenin abartıldığını da söyleyen Prof. Dr. Aydın, "Toplumda, vaka sayısı 30 binlerden 5 binlere inince gevşeklik oldu. Akdeniz, Anadolu, akrabalık bağları gibi kültürel yapımız söz konusu. Tünelin ucunda ışık gördük kelimesi ile ışığı tutmak aynı şey değil. Biz ışığı görünce, ışığa çıkmış gibi bir psikolojiye kapılıyoruz. Tünelde daha çok yol var. Nedir bu yol? 50 milyon ve üzerinde aşılanmak. Toplumda önemli oranda insanın (koronavirüsü) geçirmiş olması (sürü bağışıklığı). Temmuz ayında biz anormal normalleştik. Şimdi de inşallah bunu anormal normalleşmeye götürmeliyiz" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)