banner1579

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1534

banner1581

Bebeklerde ön ergenlik döneminde neler yaşanır? 2 yaş sendromu hakkında bilinmeyenler...

Melek gibi iyi uyuyan, iyi yemek yiyen, yeni doğan döneminde gıkını bile çıkarmayan bebeklerin bile huyunu değiştirebilen o sevimsiz dönem. Tabii, istisnalar kaideyi bozmaz misali, 2 yaşlarına yaklaşan bir bebeğiniz varsa gözünüzü korkutmayalım, çünkü her çocuk bu dönemi farklı şiddette geçiriyor.

Genel 01.02.2021, 16:51
474
Bebeklerde ön ergenlik döneminde neler yaşanır? 2 yaş sendromu hakkında bilinmeyenler...

 Bebeklerde ön ergenlik döneminde neler yaşanır? 2 yaş sendromu hakkında bilinmeyenler... Melek gibi iyi uyuyan, iyi yemek yiyen, yeni doğan döneminde gıkını bile çıkarmayan bebeklerin bile huyunu değiştirebilen o sevimsiz dönem. Tabii, istisnalar kaideyi bozmaz misali, 2 yaşlarına yaklaşan bir bebeğiniz varsa gözünüzü korkutmayalım, çünkü her çocuk bu dönemi farklı şiddette geçiriyor.

2 YAŞ SENDROMU...

2 yaş sendromu uzmanlar tarafından çocuğun kendisini fark etmesini ve birey olarak hissetmesinden kaynaklanacağını belirtiyor. Anneden ayrı bir birey olduğunu fark eden bebekler artık kendi tercihlerini belirterek ön plana çıkmak istiyor. Bu döneme bir nevi ön-ergenlik de deniyor, tam bir geçiş süreci.

Değişim beraberinde zorluklar da getiriyor. 2 yaş sendromunun ebeveynlere hediyesi; devamlı itiraz eden, sinir bozucu cevaplar veren, her şeye sinirlenen bir çocuk yapısı oluyor.

Öncelikle bunun geçici bir dönem olduğunu kabullenmek ebeveynlere düşüyor. Her ne kadar bu döneme ön-ergenlik dense de, bir ergen gençten bekleyebileceğiniz anlayış ve uzlaşmayı 2 yaşında bir çocuktan bekleyemezsiniz. Bu nedenle sorun çözücü ve sabırlı olmak da gene biz ebeveynlere düşüyor.

Uzmanların üzerinde birleştiği önerilerin bazılarını şöyle sıralayalım;

Çocuğunuza fikrini söyleyebileceği senaryolar yaratın. “Bugün hangi ayakkabını giymek istiyorsun?” “Muz mu yemek istersin yoksa elma mı” gibi sorular sorabilirsiniz. İletişim kurmaya çalıştığınız varlığın, henüz çok küçük bile olsa bir birey olduğunu unutmayın. Özellikle anneler, hamilelik sürecinden başlayan korumacı ilişki nedeniyle, bazen çocuklarına birey olma hakkını vermeyi ihmal ediyor. Çocuğumuzun ileride kendine güvenli bir birey olabilmesi için yeri geldiğinde kendimizi zorlayarak da olsa minik bebeğimizin bir bireye dönüşümüne saygı göstermemiz gerekiyor.
Öfke ve ağlama krizleri esnasında sabırlı olun ve kendine zarar verebileceği bir davranış göstermiyorsa görmezden gelin. Unutmayın, çocuğunuz birey olmanın ilk acılı sınavını veriyor, tek mesajı “BEN BURADAYIM” . İstemediğiniz davranışları yaptığında ister kızın, ister şefkat gösterin, ister siz ondan çok üzülün, gösterdiğiniz her tepki onun için dikkat çekme anlamına gelecektir. İşe yaramadığını ona gösterin.
En önemli noktalardan biri de, anne, baba ve bakımını sağlayan diğer büyüklerin kararlar ve tutumlar konusunda tutarlı davranmasıdır. Çocuk, tutumlar arasında bir farklılık ya da anlaşmazlık sezdiği anda, bunu kaosa çevirebilir. Aynı fikirde olmasanız dahi, bunu çocuğunuzun önünde konuşmayın, henüz konuşamıyor bile olsa, sizi anlıyor.
EN önemli ve son nokta, bu zorlayıcı dönemde esas görev biz ebeveynlere düşüyor. Sabır ve anlayış bizlerin görevi, çözüme ulaşmak ve uzlaşmayı sağlayabilmekte.

Yorumlar (0)