banner1518

banner1365

banner1519

banner1345

banner1334

banner1534

Başkan Türkel AK Parti'li vekillere seslendi "Esnafın sesini duyun!"

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel açıklanan yeni covid-19 tedbirlerinin nefes alamaz durumda olan esnafın batmasına gideceğini belirterek hükümete seslendi

SAMSUN HABER 21.11.2020, 16:30
104
Başkan Türkel AK Parti'li vekillere seslendi "Esnafın sesini duyun!"

Başkan Türkel Mart ayından sonra alınan tedbirler neticesinde kahveci esnafının bir çoğunun iflas ettiğini diğer esnafın da çöküşte olduğunu belirterek AK Parti Milletvekillerine 'şehrin sesini duyun' çağrısı yaptı.


BİZ SAMSUN'DA YAŞIYORUZİ YA SİZ?

Samsun'daki esnafın feryat ettiğini söyleyen Başkan Türkeli "Lütfen esnafın sesini duyun artık. AK Parti milletvekilleri Samsun'daki esnaf odalarımız feryat ediyor. Yara kangren olmuş, siz pansuman öneriyorsunuz. Bu yaranın acilen antibiyotikle tedaviye ihtiyacı var. Bu yaranın tedavisinin tek yolu geçici pansumanlar değil kesin çare olacak çözümlerdir.Bize göre aç kapa uygulamaları ile Türkiye virüsle mücadelede başarılı olamaz. Bize göre iktidar pandemi sürecinde savruluyor. Acilen Türkiye'de ve Samsun'da işçinin esnafın giderleri karşılanarak 21 gün süre ile tam olarak eve kapanmalıdır. Samsun Esnaf Odaları Birliği Başkanı, Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanları'nın görüşlerini dile getiren Türkel "İktidar ve AK Parti Milletvekillerine soruyoruz,"Biz böyle bir Samsun'da yaşıyoruz ya siz? "diye sordu.


ESNAF KEPENK KAPATIYOR

Özellikle lokanta ve restoranlar kapanırken kirasını ve çalışan işçisinin maaşını nasıl ödeyeceğini soran SESOB Başkanı Eyüb Güler, "Zorda kalan esnaf mecburen işçi çıkartmak zorunda kalacak. Nisan ayında kısıtlama kapsamında iş yerleri kapanırken vergi, Bağ Kur ve SSK borçları da ötelendi. Ayrıca devlet kamu bankaları aracılığıyla esnafa 25 Bin TL'lik destek kredileri verdi. Şimdi ötelenen borçların ve alınan kredilerin ödemeleri geldi. Fakat esnaf tekrardan kısıtlama kapsamında kepenk kapatıyor. İş yapamayan esnaf hangi borcunu hangi parayla ödeyecek?"dedi

KAHVECİLERİ AÇLIK ÖLDÜRECEK

Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara" Eğer destek verilmezse, esnafımızı ve ailelerini COVİD 19 değil, açlık ve yoksulluk öldürecek." diyor.

                                                                                  
YAPILANMA ÇÖZÜM DEĞİL

Yeni tedbirlerin sorunları daha da artıracağını belirteren Başkan Türkel,"Açıklanan yeni uygulamaları ile özellikle lokanta ve restoranlar kapanırken bu işletmelerde çalışan personel, işletme sahipleri, işletmelerin kirası ile geçilen mal sahipleri, evlerine nasıl ekmek götürecek. Binlerce işçi çalıştıran fabrikalarda, AVM'lerde, kamu kurumlarında, koronavirüs yok, sadece esnafımıza virüs var. Geçtiğimiz günlerde yine esnafla ilgili bir yapılandırma paketi açıklandı fakat esnaf daha önceki çektiği kredileri bile ödeyemezken, yeniden borç ve vergi yapılandırmasının esnafımıza kesinlikle bir katkısı yoktur"ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)