SON GÜN 31 ARALIK

Eski sürücü belgelerinin son değiştirme tarihi yaklaştıkça valiliklerden ardı ardına uyarı yapılıyor. 2016 yılından önce alınan sürücü belgelerinin 31 Aralık 2024 gününe kadar yenisi ile değiştirilmesi gerekiyor. 1 Ocak ile birlikte ehliyetlerini yenilemeyen vatandaşların ehliyetlerine ise el konulacak. Peki eski tarihli sürücü belgesi nasıl değiştirilir? Hangi evraklar gerekiyor? İşte detaylar...

CEZA KESİLECEK

2024 yılının son gününe kadar eski ehliyetlerin yeni tip ehliyetler ile değiştirilmesi gerekiyor. 2016 yılından önce alınan eski ehliyetlerini değiştirmeyenlere ise Karayolları Trafik Kanunu'na göre belirlenen cezalar kesilmeye başlanacak. Ancak eski ehliyete sahip milyonlarca kişinin bulunması nedeni ile nüfus müdürlüklerinde yoğunluk oluşmaması için vatandaşların randevuların alarak değişim işlemlerini son güne bırakmamaları gerekiyor. Nüfus müdürlüklerinde hali hazırda eski kimlik belgelerinin yeni çipli kimlik kartları ile değiştirilmesi işlemleri de sürüyor.

İsrail, Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını feshediyor İsrail, Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasını feshediyor

İŞLEMLER RANDEVU USÜLÜ İLE YAPILIYOR

Eski ehliyet sahibi vatandaşların öncelikle internet üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesine girerek kimlik bilgilerini girip, en yakın nüfus müdürlüğünde randevu almaları gerekiyor. Randevular Alo 199 servisinden de alınabiliyor

EHLİYET YENİLEMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Randevu günü geldiğinde vatandaşların yanlarında sürücü belgesi alınırken istenen sürücü olmasında engel bulunmadığını gösteren bir sağlık raporu ve kan grubunu gösterir belge olması gerekiyor.

Ayrıca yanınızda son altı ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf götürmeniz tavsiye ediliyor. Bazı nüfus müdürlüklerinde fotoğraf çekimi de yapılabiliyor.

Ehliyet yenilemek için ehliyet kartı için 13 lira ve vakıf harcı için 2 lira olmak üzere 15 lirayı belirtilen hesaplara yatırmanız yeterli oluyor. Ancak yeni tip ehliyetinizi kaybetmeniz halinde ise ödeyeceğiniz ücret 230 lirası vakıf hizmet bedeli 990 lirası değerli kağıt ücreti olmak üzere toplam bin 220 lirayı buluyor.

Kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.