banner1518

banner1567

banner1526

banner1499

banner1334

banner1324

Çarşamba'da korkutan artış sürüyor! Başkan uyardı

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, ilçede vaka sayılarındaki artışa dikkat çekerek, vatandaşlara uyarıda bulundu

ÇARŞAMBA 17.11.2020, 10:58 17.11.2020, 14:49
894
Çarşamba'da korkutan artış sürüyor! Başkan uyardı

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, ilçede vaka sayılarındaki artışa dikkat çekerek, vatandaşlara uyarıda bulundu

Türkiye'de olduğu gibi Samsun'da da koronavirüs vaka sayıları havaların soğumasıyla birlikte artışa geçti. Geçtiğimiz günlerde Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç'un, Samsun'da koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçtiğini belirterek, “Vaka sayılarımız yeniden artışa geçti, özellikle Atakum ve Terme ilçelerimizde diğer ilçelerimize oranla daha fazla bir artış görüyoruz. Maalesef Samsun için yeniden kritik eşiğe geliyoruz, Samsunluların kırmızı alarm verip daha sıkı önlemler almasının zamanı geldi” açıklamasının ardından Samsun'un Çarşamba ilçesi için alarm durumu devam ediyor.

BİR SÜRE AYRI KALALIM

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ilçede vakaların yoğunlaşması üzerine koronavirüs uyarılarını sürüyor. Başkan Doğan, Çarşamba ilçesinin koronavirüs risk haritasındaki son görüntüsünü paylaşarak, "Bir süre ayrı kalalım, bu hepimize iyi gelecek... Lütfen kurallara uyalım! Zorunlu olmadıkça evden çıkmayalım! Maske + Mesafe + Hijyen" ifadelerini kullandı.

GİT GİDE ARTIYOR

Geçtiğimiz günlerde de vaka artışına ilişkin uyarılarda bulunan Başkan Doğan, ilçenin koronavirüs risk haritasını paylaşarak vaka sayılarının arttığına dikkat çekmiş ve vatandaşları uyararak, "Değerli hemşerilerim ilçemizde Covid-19 (Korona virüs) vaka sayısı git gide artmaktadır. Salgını; aldığımız önlemlerle durdurabilir ve sevdiklerimizi koruyabiliriz. Maske, mesafe ve kişisel hijyen kurallarına lütfen dikkat edelim." ifadelerini kullanmıştı.

16 KASIM KORONAVİRÜS TABLOSU

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. 16 Kasım'da açıklanan son 24 saatlik verilere göre; 3316 yeni hasta tespit edildi, vefat sayısı ise 94 olarak gerçekleşti.

Böylece Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 601'e, toplam hasta sayısı ise 417 bin 954'e yükseldi. Bugünkü ölüm sayısı, 27 Nisan'daki 95'e yaklaştı

GÜNLÜK İYİLEŞEN HASTA SAYISI 2712 OLDU

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 2712 hastanın daha taburcu olmasıyla toplam iyileşen hasta sayısı 356 bin 375'e yükseldi. Toplam test sayısı 16 milyon 307 bin 986, ağır hasta sayısı ise 3610 yükseldi. Hastalarda zatürre oranı da yüzde 3,8 oldu.

BAKAN KOCA AĞIR HASTA SAYISINA DİKKAT ÇEKTİ

Bugün tespit edilen 3.316 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 3.610'a yükseldi. Tedbirlere uymak, birlikte hareket etmek bu mücadelenin en önemli silahıdır. Tedbirlere uyma sorumluluğu hepimize ait. Tedbirlere birlikte uyarak mücadeleye güç verin.

SOMUT TEDBİRLER MASADA

Bilim kurulu sonrası yazılı açıklama yapıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yazılı açıklaması;

"Dünya 11 aydır yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgın, küresel ölçekte yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde 55 milyon vaka tespit edildi, 1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı.

Bu süreçte hiçbir ülkenin bu virüsten bağışık kalması mümkün olmadı. Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareketleri kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı.

Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Birçok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk.

Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık.

Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Salgınla mücadelede yalnızca kamu kurumlarının çabası yeterli olmaz. Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, koronavirüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir."

Yorumlar (0)