banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1534

'Hamilelerin sağlıklı ve dengeli beslenmeye daha çok dikkat etmeleri gerekli'

Bölge 22.11.2020, 15:24
15
'Hamilelerin sağlıklı ve dengeli beslenmeye daha çok dikkat etmeleri gerekli'
banner1375
UZMAN Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun, koronavirüs vakalarının artış gösterdiği bugünlerde en fazla dikkat etmesi gereken grubun hamileler olduğunu belirterek, "Gebelik süreci nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflayan hamilelerin vücut dirençlerini güçlendirebilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenmeye her zamankinden daha çok dikkat etmeleri gereklidir" dedi. 
Uzman Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun, gebelik sürecinde meydana gelen hormonal düzensizliklerin kadınların bağışıklık sistemini zayıflattığını ve ilaç kullanımlarının kısıtlı olması nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız olduklarını belirtti. Şiddetli vakalarda yaşam kayıplarına yol açan koronavirüsün, anne adaylarının endişeye kapılmasına yol açtığını kaydeden Dursun, "Biliyoruz ki koronavirüs ile mücadelenin en önemli silahlarından biri güçlü bir bağışıklık sistemi. Bu nedenle anne adaylarının pandemi süresince hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için beslenmelerine özen göstererek, bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları gerekiyor. Hamilelikte bağışıklık sisteminin zayıflaması hormonal düzensizlikler ile kendini belli eder. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte mide bulantıları, halsizlik, ruh halinde değişiklikler gibi birçok değişim meydana gelir. Bir diğer yandan beslenme yetersizliği gibi etkenler de bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Çünkü vücut gerekli vitamin, mineral ve besin ögelerini hem anne hem de bebek için kullanır. Hamilelikte ortaya çıkan beslenme yetersizliği de bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Hamilelik sürecinde anne adayının çok gerekmedikçe ilaç kullanımı da kısıtlıdır. Bu nedenle her hangi bir enfeksiyonel hastalık durumunda iyileşmeleri çok daha zor olur. Gebelik süreci nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflayan hamilelerin vücut dirençlerini güçlendirebilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenmeye her zamankinden daha çok dikkat etmeleri gereklidir. Anne adaylarının bağışıklık sistemlerini güçlendirebilmeleri için öncelikli çözüm, sağlıklı ve dengeli beslenme olmalıdır" dedi.
'HAMİLELER BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRECEK BESİNLER TÜKETMELİ'
Diyetisyen Dursun, anne adaylarının koronavirüs salgını sürecinde bağışıklık sistemlerini güçlendirebilmek için  yumurta, kefir, yoğurt, , ayran ve peynir, kırmızı et ile balığı haftada iki kez tüketmelerini önererek, şöyle konuştu:
"Portakal, mandalina, greyfurt, nar gibi meyveler, A ve C vitamini anlamında vücuda destek sağlarken, içeriğindeki magnezyum ve kalsiyum vücudu güçlendirir. Brokoli, lahana, ıspanak, pazı, tere, roka gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum ve demir açısından faydalı oldukları kadar potasyum da içerirler. Yeşil yapraklı sebzeler, aynı zamanda karaciğeri temizleyerek, detoks etkisi yaparlar. Soğan, sarımsak, keten tohumu gibi gıdalar hamilelikte bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olur. Gereksiz karbonhidrat, paketlenmiş gıdalar, işlenmiş şeker gibi besinler ise bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Anne adayları ve emziren anneler, kafein içeren kahve ve siyah çay gibi içeceklerden de uzak durmaya özen göstermelidir. Gebelik döneminde çok daha hızlı yorulan anne adayları, pandemi sürecinde uykuya her zamankinden daha fazla zaman ayırarak, bağışıklık sistemlerinin kuvvetlenmesine destek olabilirler."   

 

Yorumlar (0)