banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1534

Santral komisyon gündeminde! Davalar bitmeden, baca tütüyor... Bu nasıl iş?

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nin davaları bitmeden, bacasından dumanlar tütmeye başladığını söyledi

SAMSUN 25.11.2020, 17:08
116
Santral komisyon gündeminde! Davalar bitmeden, baca tütüyor... Bu nasıl iş?

Samsun’un Çarşamba İlçesinde sürdürülen Biyokütle Enerji Santrali'ne dikkat çeken Bedri Yaşar 'Davalar itmeden, baca tütüyor...Bu nasıl iş?' diyerek konuyu Meclis Komisyon toplantısına taşıdı. Tepkilere ve yasal mücadelelere rağmen Samsun’un Çarşamba İlçesinde sürdürülen Biyokütle Enerji Santrali'nin neredeyse üretime geçtiğini dile getiren, "Yılan hikayesine dönen santralle ilgili ne zaman gerçekler ortaya çıkacak bilmiyoruz" dedi.

SONUÇ ÇIKMIYOR
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında gerçekleştirilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın toplantısında, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'ni gündeme taşıyan Yaşar, "Davalar davaları kovalıyor ama bir türlü sonuç çıkmıyor. Santralin bacasından dumanlar tütmeye başladı. Bu nasıl iş?" ifadelerini kullandı.

YILAN HİKAYESİ
Tepkilere ve yasal mücadelelere rağmen biyokütle enerji santralinin neredeyse üretime geçtiğini kaydeden Yaşar, "Santral bitiyor, dumanlar tütüyor. Yılan hikayesine dönen santralle ilgili ne zaman gerçekler ortaya çıkacak bilmiyoruz? Türkiye’nin en büyük 10 ovasından biri olan ve toprağından çıkan ürünle ülkenin sebze ve meyve talebinin yaklaşık yüzde 20’sini tek başına karşılayan Çarşamba Ovası'nın tarım arazisi olup olmadığına yönelik hazırlanacak son bilirkişi raporunu da, dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

DOĞAMIZ KATLEDİLİYOR
Samsun’un Kavak ve Havza ilçelerinde siyanürle altın madeni arama çalışmaları da değinen Yaşar, "Şahin Dağları'nda başlatılan siyanürle altın madeni arama çalışmaları doğayı katleden, dağları delik deşik eden, bütün tepkilere rağmen sürdürülen diğer bir sorunumuzdur. Bu topraklar bizim. Şahin Dağları'nı delik deşik ederek ve toprağı öldürerek yapılan bu çalışmalar bir an önce sonlandırılmalıdır. Altın madeni işletmeye açılınca yeraltı suları ve topraklar siyanür nedeniyle zehirlenecek ve sular içilmez, topraklar ise kullanılamaz hale gelecek. Bu talana artık bi dur deyin" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)