banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Samsun'da bu turşuları görenlerin ağzı açık kalıyor

Samsun’da bir turşucu muz, çilek, karpuz ve midye dolmanın da bulunduğu 110 çeşit meyve, sebze ve yemeğin turşusunu kurdu.

SAMSUN 05.01.2021, 15:06 05.01.2021, 15:31
692
Samsun'da bu turşuları görenlerin ağzı açık kalıyor

Bu turşuları görenlerin ağzı açık kalıyor Samsun’da bir turşucu muz, çilek, karpuz ve midye dolmanın da bulunduğu 110 çeşit meyve, sebze ve yemeğin turşusunu kurdu.


Karadeniz halkı tarafından oldukça sevilen ve tüketilen turşu, pandemi döneminde eskiye oranla daha fazla rağbet görmeye başladı. Bilindik turşuların yanı sıra yeni çeşitler de oldukça ilgi çekiyor. Genellikle lahana, biber ve salatadan yapılan turşulara alışkın olan vatandaşlar muz, nar, çilek ve karpuz gibi meyvelerin turşusunu görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Turşucu Zakir Tozlu, değişik ürünlerin turşularına yaşanan rağbetin ardından 1 yıl içerisinde 65 olan turşu çeşidini çoğaltarak 110’a kadar yükseltti.

SÜREKLİ YENİ ÜRÜNLER DENİYORUZ

Turşu çeşitliliğini çoğaltmak içi gördüğü her ürünün turşunu yapmaya çalıştıklarının altını çizen Zakir Tozlu, “Pandemi dönemiyle birlikte satışlarımız eskiye oranla arttı. Uzmanlar turşu, turşu suyu ve sirkenin bağışıklık istemine iyi geldiğini söylemişti. Bunun da satışlarda etkisi oldu. İşimizi severek yaptığımız için turşularla ilgili çeşitliği çoğaltmak için devamlı bir şeyler deniyoruz. Şu anda 110 çeşit turşu tezgahlarımızda hazır bulunuyor. Bunun çeşidinin 150’ye kadar çıkartmayı düşünüyoruz. Değişik ürünleri turşu yapmaya meyveler ile başladık. Mandalina, limon, elma, çilek, erik, nar, kuşburnu, patlıcan, karpuz gibi ürünlerle işe başladık. Daha sonra talep görünce karpuz kabuğu, midye dolma, biber dolması, ceviz ve fındık gibi ürünlerle çeşidimizi çoğalttık” dedi.

HAMİLELER EN ÇOK ERİK TURŞUSUNA AŞ ERİYOR

Hamilelerin en çok erik turşusuna aş erdiğini ifade eden Tozlu, şunları söyledi:

“Meyve turşularında daha çok limon, mandalina, karpuz kabuğu gibi çeşitler rağbet görüyor. Halimeler özellikle bu turşuları tercih ediyorlar. Hamilelerin canı en çok erik turşusu aş eriyor. O da her zaman tezgahlarımızda bulunuyor. Can erikten yapılan çıtır çıtır turşularımızı bolca tüketiyorlar. Fiyatlar; kilogram bazında 15 TL ile 30 TL arasında değişiyor. Değişik ürünlerin turşunu ilk kez gören herkes önce bir şok oluyor. Çok enteresan olduğunu belirtip, mutlu oluyorlar.”

Yorumlar (0)