banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1324

Samsun'da 30 bin öğrenci eğitimden mahrum

Samsun'da eğitim sendikalarının başkanları koronavirüsle mücadele sürerken uzaktan devam eden eğitim sürecinde öğrencilerin internet ve bilgisayar sıkıntısı çektiğini söyledi

SAMSUN 20.11.2020, 08:35 20.11.2020, 09:16
232
Samsun'da 30 bin öğrenci eğitimden mahrum

Eğitim-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı ve Birleşik Kamuiş Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara ve Eğitim Bir-Sen Samsun 1 No'lu Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, koronavirüs tedbirleri kapsamında sürdüren uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin sıkıntı çektiğini ve bu sorunlara çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Başkanlar  Hamdi Yıldız ve Kara öğrencilerin bilgisayar ve internet bulma ve erişme konusunda sıkıntığı çektiğini, bu sıkıntıların giderilmesine yönelik çalışmaların ara tatil bitmeden başlanması gerektiğini belirtti.

YAKLAŞIK 30 BİN ÖĞRENCİ VAR 

Daha önce okul ortamının güvenli olduğunu belirttiğini hatırlatan Başkan Yıldız, ''Özellikle uzaktan eğitimle erişim noktasında ciddi sıkıntılar yaşayan bir öğrenci kitlesinin olduğunu ifade etmiştik. Bununla birlikte hızlı bir şekilde tedbir alınması, uzaktan eğitime erişimin minimize edilmesi noktasında bakanlığın gerekli tedbirleri alması gerektiyor. Samsun özelinde 30 bin öğrenci erişime ulaşamıyor. İnternet erişiminde altyapının yetersizliği, tablet ve bilgisayarın eksikliği gibi sorunlar söz konusu. Dolayısıyla bunun giderilmesine yönelik hızlı bir şekilde çalışmaların yapılması gerekiyor" diye konuştu.

ADIM ATILMALI 

Öğrencilerin bu dönemde en çok internet bulmada sıkıntı çektiğini ifade eden Başkan Rüstem Kara, "Öğrencilerimizin en büyük sorunu internete erişimdir. Öğrencilerin bir kısmı uzaktan eğitime katılamamaktadır. Dolayısıyla öğrencilerimizin bu ihtiyaçlarının karşılanması gerekmekte. Temel ihtiyaçların karşılanması noktasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir adım atması gerekiyor. Tablet ve bilgisayarın dışında evde kullanılacak olan internetlerin de bir an önce öğrencilerle buluşturulması gerekiyor. Bunun dışında öğretmenlerimiz de yeterli donanıma sahip değil. Bu konuda da bir adım atılması gerekiyor'' diye konuştu.


Emre ÖNCEL


 

Yorumlar (0)