banner1518

banner1365

banner1519

banner1499

banner1496

banner1324

"Samsun'da 157 öğretmen, 700 öğrencinin testi pozitif"

Samsun'da eğitim sendikalarının temsilcileri,  yüz yüze eğitim sürecinde farklı görüşler bildirdi 

SAMSUN 18.11.2020, 09:26 18.11.2020, 09:27
9183
"Samsun'da 157 öğretmen, 700 öğrencinin testi pozitif"
banner1375

Eğitim-Sen Sendikası Başkanı Arzu Topaloğlu ve Eğitim-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı ve Birleşik Kamuiş Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara, salgın nedeniyle  yüz yüze eğitime geçiş sürecinde  tedbirlerin artılması gerektiğini belirtirken 
Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 No'lu Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, okulların dışardaki ortama göre daha güvenli olduğunu belirtti

SAYI GİDEREK ARTIYOR 

Okullarda tedirginlik olduğunu dile getiren Başkan Kara, ''Türkiye'nin koşullarıyla paralel olarak, vaka sayılarının arttığını görüyoruz. Dolayısıyla koronavirüse yakalanan öğretmen sayısının da arttığını görmekteyiz. Okullarda yeni bir önlem daha alınacak gibi görünüyor. Acilen önlemlerin alınması gerekiyor. Vaka sayılarının artmasını okullara bağlamak mümkün. Bu artış kesinlikle verilerde  gözlemleniyor. Türkiye'de olduğu gibi Samsun'da da artış var'' ifadelerini kullandı.

OKULLAR DAHA GÜVENLİ

Vaka artışındaki durumun Samsun'a özel olmadığının altını çizen Başkan Yıldız, ''Türkiye'de havaların soğumasıyla beraber artan gribin de etkisi var. İkisi bir arada olduğu için bundan kaynaklı da bir vaka artışı var.  Alınan tedbirler ve uyarılar, hijyenle alakalı okul idarelerinin ve öğretmen arkadaşlarımızın hassasiyeti sayesinde, okullar dış ortamlara nazaran daha güvenli. Bizim altını çizerek söylediğimiz durum ise okulların bu şekilde güvenli halde eğitime devam etmesi. Milli Eğitim Bakanlığı ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okullara destek olması gerekiyor. Özellikle hijyen ürünlerinin temini konusunda ayrı bir hassasiyet bekleniyor" dedi.

BAZI OKULLAR KAPANDI 

Geçen hafta İl Milli Eğitim Müdürü Coşun Esen'e ziyarette bulunduğunu  ifade eden Başkan Topaloğlu, ''Şuana kadar 157 öğretmen, 700 öğrencinin test sonucunun pozitif olduğu bilgisini bize kendisi verdi. Ama biz sayının bununla sınırlı olmadığını düşünüyoruz" dedi. Topaloğlu, "Hatta bir okulda, güvenlikten tutun da, öğretmenlerine kadar koronavirüs testlerinin pozitif olduğu bilgisini aldık. Bunun dışında birkaç okulda da okulun kapandığı bilgisini aldık. Bunun gibi ilçelerden ciddi anlamda vakaların arttığını görüyoruz'' dedi. Vaka artışının endişe verdiğini belirten Başkan Topaloğlu, tedbirlerin artırılması gerektiğini söyledi. 

TAHMİN 23 KASIM

Türkiye'de okullar ilk önce okul öncesi ve 1. sınıflar için açılmıştı. Bakanlığın yayınladığı ders saatleri ve yönergesi doğrultusunda açılan okullara, daha sonrasında 2., 3., 5.,  4., 8., 9., ve 12. sınıflar gitmeye başladı.  Sadece 6., 7., 10. ve 11. sınıflar yüz yüze eğitime başlamamış oldu. Kalan sınıflar için okulların 23 Kasım'da açılacağı tahmin ediliyor.

Emre ÖNCEL  


 

Yorumlar (0)