banner1579

banner1567

banner1334

banner1499

banner1576

banner1324

banner1581

Kemal Zeybek: 'O yetkililere soruşturma açılmalı'

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun 79 milyon TL'lik zarara uğratıldığını, zarara neden olan yetkililere soruşturma açılması gerektiğini söyledi

SAMSUN 18.02.2021, 16:44
101
Kemal Zeybek: 'O yetkililere soruşturma açılmalı'

Kemal Zeybek: 'O yetkililere soruşturma açılmalı' Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun 79 milyon TL'lik zarara uğratıldığını, zarara neden olan yetkililere soruşturma açılması gerektiğini söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun 2018 yılına ait Sayıştay denetimlerinde idarenin iki şirketten 79 milyon TL eksik rödovans ücreti aldığını kurumun zarar ettirildiğini belirtti. 

VATANDAŞIN HAKKI KORUNMALI

Vatandaşın haklarının özenle korunması gerektiğini belirten Milletvekili Zeybek, "Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun Sayıştay denetimlerinde ÜFE ve (PTF) Piyasa Takas Fiyatlarının doğru hesap edilmemesi sonucu kurumun fazla ödeme yaptığı ve fazla ödemenin tahsil edilmesinde sıkıntıların yaşandığı, kömür işletmelerinin zarar ettirildiği görülmüştür. Sayıştay raporuna konu olan 79 milyon TL firmalardan tahsil edilmemesi, gelir kaybı yaratarak, kamu zararına neden olan kurum yetkililerine soruşturma açılmalıdır" dedi.

SÖZLER YERİNE GETİRİLSİN

Soma'daki Soma Holding- Gürmin Enerji Madencilik San ve Tic. AŞ'ye bağlı kömür ocaklarında çalışmış 3 bin 500'e yakın madencinin kıdem tazminatlarını ödemediği ve yıllardır süren bu olayın bir an evvel çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Milletvekili Zeybek, "Bir torba yasa görüşmeleri sırasında yürüyüş yapmak isteyen işçilerle, İçişleri Bakanı görüşmüş 15 Ocak 2021'ye kadar sorunun tamamen çözüleceğini kamuoyuna açıklamıştı. İnsanların haklarının ödenmesi için gerekli girişimlerin tamamlanması ve verilen sözlerin yerine getirilmesi bekleniyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)