banner1579

banner1577

banner1334

banner1499

banner1496

banner1534

banner1581

Başkan Demir: 'Santralin çevreye zararı yok'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba İlçesi'ne kurulan biyokütle enerji santralinin çevreye zararı olmadığını söyledi 

SAMSUN 15.01.2021, 14:59 15.01.2021, 18:16
1429
Başkan Demir: 'Santralin çevreye zararı yok'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba İlçesi'ne kurulan biyokütle enerji santrali ile ilgili, "Santralin çevreye zararı yok" dedi. 


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'ne kurulan biyokütle enerji santralinin çevreye zararı olmadığını belirterek, "Santralin çevreye zarar vermesi mümkün değil. İnsanları yanlış bilgilendiriyorlar" dedi.

TEDBİRİ ALMAK GÖREVİMİZ 

Samsun'da birçok kesimin in tepkisine neden olan  ve çevresel etkileriyle gündeme gelen Çarşamba biyokütle enerji santraliyle Büyükşehir Belediye Meclisi'nde değerlendirmelerde bulunan Başkan Demir, "İnsanların hayatını olumsuz etkileyecek her işte tedbirimizi almak görevimiz" diye konuştu. 

ZARAR VERMESİ MÜNKÜN DEĞİL

Başkan Demir,  meclis toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: " Çarşamba biyokütle enerji santralinin çevreye zarar vermesi mümkün değil. İnsanları yanlış bilgilendiriyorlar. İnsanların hayatını olumsuz etkileyecek her işte tedbirimizi almak görevimiz. Samsun tarihi günler yaşıyor."

O BÖLGELER RİSK ALTINDA 

Santralin kurulmaya başlandığı ilk günden bu yana söyledikleri her şeyin yaşanmaya başlandığını belirten SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Samsun Medya Grubu'na yaptığı açıklamada, "Hammadde depolama sahalarında ayrıştırılan ve yakılmak için 5 santimetre olarak boyutlandırılan ürünlerden çıkan tozlar, tarım arazilerine zarar vermeye başladı. Santral, denize yakın bir bir nokta ve rüzgarın yönü denizden karaya olduğu zaman Yeşilırmak'ın ova tarafı ve Samsun'un içme suyunun karşılandığı Çakmak Barajı tamamen risk altında. Organik tarım yapanların da, artık bugünden itibaren organik tarım işleri yalan olmuştur. Yıllardır emek verilen her şey yerle bir edildi. Sonuçta bu santrale sahip çıkan biyokütle desteği veren bir iktidar var. Bunun siyasi sorumlarının da cezalandırılması gerekiyor" demişti. 

VATANDAŞ İSE  ENDİŞELİ 

Samsun'un Çarşamba İlçesi'ne kurulan biyokütle enerji santralinin faaliyete geçmesiyle zor günler yaşayan yöre halkı, sağlıklarının bozulmasından ve tarımın yok olmasından endişe ediyor.  Geçtiğimiz günlerde Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan Eğercili Mahallesi sakinleri, santralden çıkan dumanın hem insanları hem de Çarşamba Ovası'nı tükettiğini belirterek, "Santralin faaliyetini durdurmak için elimizden geleni yapacağız" diyerek tepkilerini dile getirmişti.

Yorumlar (2)
Ali Can 2 ay önce
Sn. Başkan ben yaptım oldu mantığıyla hareket ediyorsunuz ancak bir dahaki seçimlerde bunun karşılığını alacaksınız.Ikili ilişki ve bağlantılarla Turkiye'nin en verimli ovasına santral diktiniz ki taşıma islerini belli bir firma yapsin diye.Herkes her şeyin farkında.Bu yaklasiminiz ve tavrınızı Ak Parti de büyük zarar gördü, görüyor.
yiğit metin 2 ay önce
zararı yok demek tamamen bilime aykırı bir söz