banner1518

banner1567

banner1526

banner1571

banner1334

banner1534

Pika sendromu nedir

Pika sendromu hastalığı, bir aydan uzun süren, besin olarak kabul edilmeyen maddelerin ( toprak, kağıt, saç, boya, kül, kil vb.) devamlı ve ısrarlı bir şekilde yenilmesi alışkanlığıdır. Toprak yeme alışkanlığı olarak bilinen ve en sık çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır.

SAĞLIK 09.01.2021, 16:15 09.01.2021, 16:22
40
Pika sendromu nedir

NEDENLERİ ?
Pika sendromunun tam olarak nedeni bilinmemekle beraber demir eksikliği, çinko eksikliği ve yetersiz beslenme en yaygın nedenler arasındadır. Ancak kimi zamanda psikolojik sorunlar da yabancı madde yeme alışkanlığına neden olabilmektedir. Kansızlığı nedenler arasında saysakta, aslında kansızlığın mı toprak yemeye yoksa toprak yemenin mi kansızlığa neden olduğu hala tartışma konusudur. (Bir nevi yumurta mı tavuktan? tavuk mu yumurtadan çıkar? sorusunun saksağan halidir bu durum. Saksağan kelimesini özellikle kullandım çünkü saksağan sözcüğünün latincede ki karşılığı"pika"dır. Zira saksağanlarında her şeyi yediği veya yuvasına taşıdığı düşünülürse doğru bir tanımlama olmuş.) Diyet ve yetersiz beslenme sonucu tamimiyle doygunluk hissi olsun için gıda dışı maddeleri yemekte pika sendorumuna yol açabilir. 

TEDAVİSİ ?
Tedavide öncelikle altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Çocuğun sistem muayenesinin, besin eksikliklerinin, psiko-sosyal ve nörolojik durumunun iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Gerekirse kansızlık, mineral ve besin eksikliği nedeniyle test yapılması gerekir. Çoğu zaman yeme bozuklukları düzeltildiği ve eksik olan mineral ve besinler yerine konulduğu zaman bu durum ortadan kalkar. Demir eksikliği tespit edildiği zaman karaciğer, kırmızı et, pekmez, yumurta, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Eğer davranışlar beslenme tedavisinden sonra sonlanmıyorsa davranış müdahaleleri gerekir.

Yorumlar (0)