banner1518

banner1577

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Dünyada bir ilk! Gerçek koronavirüs enjekte edecekler

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya, vaka ve ölüm sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilim insanları virüsü durduracak ve salgını bitirecek aşı ve ilaç bulabilmek için canla başla çalışmaya devam ediyor. Almanya ve İngiltere'den gelen son haberler ise koronavirüs mücadelesinde bir ilki gerçekleştirerek dünyaya umut olacak.

Genel 25.09.2020, 11:37
160
Dünyada bir ilk! Gerçek koronavirüs enjekte edecekler

Koronavirüs salgını 9 aydır dünyaya diz çöktürmüş durumda. Dünyanın neredeyse tüm ülkeleri salgının pençesine düşmüşken insanlık virüsü yenecek aşıdan haber almak için dört gözle beklemeye devam ediyor.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 987 bin 813’e, virüs tespit edilen kişi sayısı 32 milyon 420 bin 147’ye yükseldi.

Dünya genelinde hastalığı yenerek iyileşenlerin sayısı ise 23 milyon 934 bin 98’e ulaştı. Bilim insanları daha fazla insanı vürüsten kurtarmak için gece gündüz çalışmayı sürdürüyor.

ALMANYA'DAN PASİF AŞI ATAĞI 

Öte yandan Alman bilim insanları, Kovid-19 hastalığının bulaştığı kişilerden elde edilen antikorlardan en etkili olanları izole ederek pasif aşı çalışmalarına başladı.

Tedavi ve koruma amaçlı kullanılabilecek aşının hızlı bir koruma sağlayacağı belirtildi.

İngiltere, koronavirüse karşı denenen aşılar için gönüllülere gerçek virüs enfekte edecek ilk ülke olabilir.

Aşı çalışmaları sürerken Almanya’da Berlin’deki Charite Hastanesi ve Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi, “yüksek derecede etkili” bir antikor bulduklarını açıkladı.

HIZLI KORUMA SAĞLAYACAK 

Açıklamada, antikor temelinde pasif aşı çalışmaları yürütüldüğü ve geliştirilmesiyle birlikte hızlı bir koruma sağlayacağı bildirildi.

Yorumlar (0)