banner1579

banner1567

banner1575

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

Kasket giyen Tütüncü, buğdayı toprakla buluşturdu

Bölge 25.11.2020, 11:52
5
Kasket giyen Tütüncü, buğdayı toprakla buluşturdu
KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 200 dönümden oluşan Antalya Orman Çiftliği arazisine ilk buğday ekimini yaptı. Çiftlikle birlikte tarlaya dönüştürülen 300 dönüm araziye 10 ton ekmeklik buğday tohumu ekildi.

Tarımsal üretime dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Kirişçiler Mahallesi'nde 200 dönümlük arazide kurulan Antalya Orman Çiftliği'nin toprağına buğday ekildi. Başına 8 köşe kasket takan Başkan Tütüncü, traktörle ekime hazır hale getirdiği çiftlik arazisinin toprağına, omzundaki heybeden aldığı buğday tohumlarını, 'Bereketli olsun' duasıyla attı. Çiftliğe ve tarlaya dönüştürülen arazilere, ekmeklik-kırmızı-yarı sert-kılçıklı buğday çeşidi olan 'pandas' ekildi. 10 ton pandas buğday tohumu ile 8 ton gübrenin atıldığı araziden 200 ton buğday hasadı hedefleniyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Bir hayal kurmuştuk ve bugün hayalimizi gerçekleştirdik. Kirişçiler'deki 200 dönümlük eski mera alanını, Antalya Orman Çiftliği'ne dönüştürdük. Çalılık ve kayaların yer aldığı bu alandan 700 kamyon hafriyat kaldırdık. Çiftlik alanına yaklaşık 3 bin kamyon Terra Rossa yani kırmızı Akdeniz toprağı serdik. Böylelikle bu alanı hububat ekimine hazır hale getirdik" dedi.

"Ektiğimiz buğdayları una dönüştüreceğiz. Bu undan yapacağımız ekmeği de hemşehrilerimizle paylaşacağız" diyen Başkan Tütüncü, Antalya Orman Çitfliği'nde hububatın yanısıra meyve ve sebze de yetiştireceklerini, hayvancılık ile ilgili ünitelerinde olacağını vurguladı.

Tütüncü, Antalya Orman Çiftliği'ne bir Ziraat Meslek Lisesi ile de nitelikli bir yer haline geleceğini söyledi.

Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kirişçiler Mahalle Muhtarı Ali Cingöz de, Antalya Orman Çiftliği'nin bölgeye ciddi bir değer kazandıracağını belirtti.

Pandeminden dolayı buğday ekimi, resmi olmayan sade bir törenle, belediye bürokratlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)