banner1518

banner1567

banner1526

banner1571

banner1525

banner1324

Diş hekimlerinden 'koroanvirüs meslek hastalığı olsun' talebi

Bölge 23.11.2020, 14:05
7
Diş hekimlerinden 'koroanvirüs meslek hastalığı olsun' talebi
ANTALYA Diş Hekimleri Odası Başkanı Gassan Yücel, Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Diş Hekimliği Günü'nde diş hekimlerinin koronavirüsle mücadelede ön saflarda yer aldığına dikkati çekerek, “Sağlık bütünlüğünü kaybeden, bağışıklık sistemi ya da hayati organlarında kalıcı hasar oluşan ya da hayatını kaybeden hekimlerimiz için talebimiz koronavirüs hastalığının meslek hastalığı olarak değerlendirilmesidir" dedi.

Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Diş Hekimliği Günü nedeniyle Antalya Diş Hekimleri Odası yönetimi, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk anıtına çelenk sundu. Diş hekimliğinin 112'nci yılında mesleki sorunlar, toplum ağız ve diş sağlığı farkındalığının artırılması, koruyucu ve önleyici diş hekimliğine yönelik etkinliklerle kamuoyunun bilgilendirilmesini amaçladıklarını anlatan Antalya Diş Hekimleri Odası Başkanı Gassan Yücel, 'Ağzınıza Sağlık' sloganını taşıyan reklam panolarıyla kentin dört bir yanında görseller yerleştirdiklerini ifade etti.

Ağız, diş ve diş eti hastalıklarının dünyanın her yerinde en sık görülen sağlık sorunları arasında olduğunu kaydeden Yücel, “Yaşam kalitesi açısından önemli kayıplara yol açan ağız diş hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığını gösteren kanıtların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle ağız diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında da hızlıca tedavi edilmeleri önemlidir" dedi.

'KORONAVİRÜS MESLEK HASTALIĞI OLARAK DEĞERLENDİRİLSİN'

Koronavirüs (Covid-19) hastalığıyla mücadelede tüm sağlık çalışanları gibi diş hekimlerinin de kapı kapı dolaşarak filyasyon ekipleri içerisinde yer aldığını anlatan Gassan Yücel, “Bu süreçte sağlık bütünlüğünü kaybeden, bağışıklık sistemi ya da hayati organlarında kalıcı hasar oluşan ya da hayatını kaybeden hekimlerimiz için talebimiz koronavirüs hastalığının meslek hastalığı olarak değerlendirilmesidir" dedi.

Sağlık çalışanlarının insanüstü bir gayret sarfettiğini anlatan Yücel, koronavirüsün meslek hastalığı sayılması halinde mağdur olan sağlık çalışanlarının sosyal haklarında iyileşmeler olacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)