banner1571

banner1365

banner1526

banner1499

banner1525

banner1534

Yaşar, çiftçiye destek istedi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar çiftçilerin destek paketi beklediğini söyledi 

SAMSUN 08.01.2021, 08:27
945
Yaşar, çiftçiye destek istedi

Yaşar, çiftçiye destek istedi İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar çiftçilerin destek paketi beklediğini söyledi 

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, artan girdi fiyatları ve verilen destekler konusunda sorunlar yaşandığına, çiftçilerin borçlarına faiz affı getirilerek, uzun vadeli yapılandırma yapılması gerektiğini belirtti 

ÜRETİCİLER ZORDA 

Milletvekili Yaşar, üreticilerin yaşadıkları sorunların Kovid-19 nedeniyle iyice arttığını belirterek, "Çiftçilerimiz Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarına faiz affı getirilerek, uzun vadeli yapılandırma yapılması talep edilmektedir.2B statüsünde yaklaşık 50 yıldır fındık üretimi yapılan araziler ÇKS kaydı olmadığı için verilen desteklerden faydalanamamaktadır. Bu arazilerin satışlarında 5 yıl olan ödeme süresinin 10 yıla uzatılmalı, ayrıca kullanılmayan orman arazilerinin kiralama yöntemi ile üreticilere verilmelidir. Yem fiyatlarındaki artışlar nedeniyle et ve süt üreticilerini zor duruma düşmeye başlamıştır" dedi. 

PROJE YAPILMALI

Fındık bahçelerinin gençleştirilmesi için proje yapılması gerektiğini kaydeden Yaşar şunları söyledi: "Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalar kullandırdıkları kredilerde kefil,  arazi ipotek şartı, hayat sigortası gibi farklı uygulamalarla çiftçilerimizi zora sokmaktadır. Bu şartları azaltılmalıdır. Fındık bahçelerinin gençleştirilmesi için proje yapılmalıdır. Yüzde 50 hibeli alet ve makine ekipman desteğine Karadeniz Bölgesi de eklenmelidir.
Kenevir üretimine verilen destekler yetersiz kalmıştır. Bu destekler artırılmalıdır. Kenevir sanayide işlenmeli ve hükümetin kenevir alımı yapması sağlanmalıdır.”
 
 

Yorumlar (0)