banner1518

banner1577

banner1526

banner1499

banner1525

banner1534

banner1581

Uzmanlardan Samsun için 15 günlük tam kapanma önerisi

Sağlık Bakanı Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre en çok vakanın görüldüğü Samsun dahil 5 il için uzmanlar, 15 günlük tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve bölgesel karantina önerisinde bulundu

SAMSUN 22.02.2021, 11:35 22.02.2021, 11:47
6415
Uzmanlardan Samsun için 15 günlük tam kapanma önerisi

Sağlık Bakanlığı 'covid19.saglik.gov.tr' adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Kovid-19 vaka sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5 sırada Karadeniz Bölgesi'nden Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun yer aldı.

CENAZELERE KATILIM SINIRLANDIRILDI

Karadeniz Bölgesi'nde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekipleri, son günlerde koronavirüsün en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığını tespit etti. Vaka sayılarının oransal olarak en yüksek olduğu illerde hafta sonu kısıtlamalarında ilçe geçişlerine, köy ve mahallelere çıkışlara yasak getirildi, cenaze namazlarına katılım 30 kişi ile sınırlandırıldı.

15 GÜNLÜK KAPANMA TAVSİYESİ

Uzmanlar da, vaka sayılarının en yüksek olduğu iller sıralamasında ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz için, tedbirlere uyulması çağrısını yineledi, Karadeniz'deki vakaların yayılımını önlemek için tedbirlerin artırılıp, bölgede 15 günlük tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve 'bölgesel karantina' uygulanmasını talep etti.

KÖYLERDE MASKE VE SOSYAL MESAFE KONUSUNDA DAHA ESNEKLER

Trabzon Tabip Odası Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Yaşar Kibar Güven, Trabzon ve çevre şehirlerde Kovid-19 vakalarının diğer şehirlere göre hızlı artmasını, şehirlerarasındaki hareketlilik ve köy bağlantıları olarak değerlendirdi. Bölge sakinlerinin, kısıtlamalarda hafta sonunda köylere gittiğini söyleyen Dr. Güven, "İnsanlarımız Cuma günü köylerine gidiyor. Köylerde hayat daha serbest olduğu, maske ve mesafe ortadan kalktığı, bir ev içinde de aileler topluca yaşadıkları için hafta sonunu köyde geçirmek istiyorlar. Hafta sonunu köyde geçiren insanlar şehirlere döndükleri zaman bunun yansımalarını görüyoruz. Arkadaşlarımızın çoğu da aile içindeki Kovid-19 vakası devamlılığını dile getirmekteler. Ailede birisi Kovid-19 hastası olunca, diğerlerinde görülme ihtimalinin daha çok olduğunu söylemek gerek. Bu durum da geçen hafta yayınlanan haftalık hasta oranlarında Trabzon'u birinci yapıyor" dedi.

"DAHA SIKI TEDBİRLER ALINMALI"

Doğu Karadeniz şehirlerinin birbirine yakın ve ulaşımın kolay olduğunu kaydeden Güven, tedbirlerin artırılmaması halinde vakaların artmaya devam edeceğini belirtti. Güven, "Demek ki bu Karadeniz'e yönelik bir durum. Ortak özelliğimiz, Karadeniz Bölgesi'nde hepimizin köy bağlantısı ve şehirlerarası ilişkimiz var. Bunu kesmeliyiz. Gerekirse şehirler arası bağlantıların önü kesilmeli. Aynı tedbirler alınırsa yine aynı şey olacak, bir sonraki hafta da yine aynı olacak. Vaka sayısı yüksek ve diğer illere göre oran yukarıda olan bu 4 ilin arasındaki ilişkiler sınırlandırılmalı, daha kati tedbirler alınması lazım. Gerekirse 'bölgesel karantina' da düşünülebilir" diye konuştu.

"DURUM TÜM ÜLKEYİ ETKİLEYEBİLİR"

Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın da, koronavirüsün kuluçka dönemi olduğunu hatırlatarak, nüfus oranlı en yüksek rakamlara sahip şehirlerden Samsun ile Rize arasında bölgesel olarak özel tedbirler uygulanması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Aydın, "Bunun yapılmaması durumunda Türkiye'yi de riske edebileceğini göz önünde bulundurmak lazım. İnsanlar niçin maske, mesafe ve hijyen davranışlarına uyacak davranışlarda bulunmuyor ve buna en büyük etki eden parametreler ne ise ortaya koymak gerekiyor. Şehirlerimizde bilinen mutasyonlar var, ama bilinmeyenin varlığının da analizlerinin yapılması lazım. Karadeniz Bölgesi için 'epidemiyolojik' verilerle analize ihtiyaç var. Bölgedeki bu durumun devamı veya bunu kırmanın mutlaka bir yolunun bulunması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi olarak en azından 15 günlük tam kapanmayı önermek istiyorum" diye konuştu.

"KAPANMA, KARADENİZ SAHİLİ BOYUNCA TÜM ŞEHİRLERE UYGULANMALI"

Karadeniz sahili boyunca yerleşim alanlarının birbirine yakın olması nedeniyle yoğun hareketliliğin yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, "Doğu Karadeniz'de eğer bu yasakları bir bölgede uygular da, Karadeniz sahili boyunca diğer şehirlerde uygulamazsanız kuluçka döneminden sonra tekrar aynı sayıya gelebiliriz. Tam kapanmayı Samsun'dan Rize'ye kadar istiyorum. Aksi halde tekrar olarak aynı sonuçlara kısa süre içerisinde çıkabileceğimizi düşünüyorum. Samsun'dan Rize'ye kadar olan bölge için 'bölgesel bir karantina' uygulanması gerekmektedir. 15 günlük bir kapanmanın bu bölge için masaya yatırılıp değerlendirilmesi gerekir" dedi.

Yorumlar (7)
Haluk 6 gün önce
Bir yıldır kapata kapata ağzımıza ettiniz. Siz ne biçim bilim adamlarınız maske mesafe demekten başka bir halt bilmiyorsunuz. . Profesör olmak bu kadar basit mi oluyor kapatılsın demeyi biz de biliyoruz. Gidin adam gibi bir aşı bulun bir halta yarayın.
Levent 6 gün önce
Çarşamba da sera örtüsü alıp maske yapıyorlar. Virüs bulaşması artışa geçmesi koruma sağlamayan sera örtüsü maskeler sebebiyledir.
ATSIZ 6 gün önce
Aynen, tam kapanma olmadan aşı falan hikâye...
Ama tam kapanma derken, gerçekten tam kapanma olmalı. "Falanca saatler arasında alışveriş için evden çıkılabilir..." denirse o iş yalan olur. Çünkü bu halk her haltı istismar eder. eline alır bir poşet, alışveriş yapma ayağına akşama kadar it gibi dolaşır durur.
Ökseli 6 gün önce
Bütün bilim kurulunu 15 gün kapatalım hersey düzelir. İsstanbul koronanın baskentiydi niye kapatmadınız ozaman
a 6 gün önce
Vaka sayısı diğer bölgelerde artmıştı neden kapatmadınız. Çünkü yaz sezonu açılıyor amaç diğer bölgelere trist çekmek kapata kapata esnaf kan ağlıyor. Kapanmadık dükkan kalmadı.
Cihan 5 gün önce
Ülkede virüsun en yoğun zamanı 15 gün kapanma olması. Neyin artisliği. Biz miyiz günah keçisi. Çatır çatır ölüyodu millet istanbulda, kapatsaydınız o zaöan. Bu saatten sonra yasaklara gerek yok son kişi kalana kadar bağışık olana kadar yayılacak. Aşı da bir işe yaramıyor
Cihan 5 gün önce
Niye tüm kongrelerde yasak yok onlara yasak yok Karadenizlileremi yasak var taş yersiniz ondan sonra