banner1579

banner1584

banner1334

banner1499

banner1576

banner1324

banner1581

Samsun'da onlar da zor durumda! 'Borcu borçla kapatıyoruz'

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, çiftçilerin kredi borçlarındaki faizlerin silinmesi gerektiğini söyledi

SAMSUN 12.01.2021, 08:38
125
Samsun'da onlar da zor durumda! 'Borcu borçla kapatıyoruz'

Samsun'da onlar da zor durumda! 'Borcu borçla kapatıyoruz' Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, çiftçilerin kredi borçlarındaki faizlerin silinmesi gerektiğini söyledi

Samsun'da pandemi ve kuraklıktan dolayı zor zamanlar geçiren çiftçilerin, kredi faizlerinin silinmesi gerektiğinin altını çizen Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, ''Ödemelerde kolaylık sağlanmasını istiyoruz'' dedi.

ÖDEMEKTE ZORLANIYOR

Çiftçilerin kredi borçunun faizlerinin tamamının silinmesini, ana borçların da düzenli ödeme planı çıkartılarak ödenmesini istediklerini belirten Tütüncü, ''Çiftçi, ülkede yaşanan kuraklıktan dolayı ürünü yeteri kadar üretmemesi, pazardaki satışının düşük ve maliyetlerin yüksek olmasından dolayı zor zamanlardan geçiyor. Borçlar faiziyle beraber öteleniyor. Fakat istedikleri kadar ötelesinler. Zamanı geldiğinde biz yine bu borcu ödemek zorunda kalacağız. Borçlar çok birikti ve çiftçi bu borcu ödeyebilecek güçte değil'' ifadelerini kullandı. 

MADDİ BEKLENTİMİZ YOK

Maddi olarak beklenti içerisinde olmadıklarını söyleyen Tütüncü, ''Hükümet de bizim gibi zor bir süreçten geçiyor. Bizim tek beklentimiz borçlarımızın faizinin silinmesi ve ödeme noktasında kolaylık sağlanmasıdır. Özel bankalar zorluk çıkartmadan çiftçilere kredileri veriyor fakat faizleri çok yüksek. Üretici, yüksek faizle aldığı krediyle kamu bankalarına olan borcunu, kamu bankalarından aldığı borçla, özel bankalardan aldığı borcunu kapatıyor'' şeklinde konuştu.

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)