banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1324

Pazar yerlerinde terazi denetimi

banner1357

İLKADIM BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GRUP MERKEZİ ÖLÇÜ VE AYAR AMİRLİĞİ İLE BİRLİKTE ORTAKLAŞAN DÜZENLENEN DENETİMDE İLKADIM İLÇESİNDE KURULAN HALK PAZARINDA TÜKETİCİLERİN KORUNMASI VE FARKLI FİYAT UYGULAMASININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ ADINA PAZAR ESNAFININ TERAZİLERİNİN DENETİMLERİ YAPILDI.

SAMSUN 14.10.2020, 14:31
8
Pazar yerlerinde terazi denetimi
banner1353

Samsun’da, İlkadım Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi ekipleri pazar yerlerinde terazi denetimi yaptı.

İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince terazi denetimi, etiket denetimi ve semt pazarcıların pazar standartlarına uygun hareket edip etmediklerini kontrol etti. Ekipler, terazilerin tezgâh önlerinde vatandaşın görebileceği konumda olması, etiketlerdeki rakamların anlaşılır olması gibi kurallar hakkında incelemelerde bulundu. Zabıta ekipleri yaptıkları tüm uyarılara rağmen fiyat etiketi olmadan satış yapan esnaf ve pazarcı esnafına para cezası verileceği konusunda uyardı. Ekipler pazarcı esnafların terazilerini de denetleyerek, beyanname kontrolü yanında, mühür zamanı gelmiş terazilerin kontrolleri, ayar kontrolleri gibi işlemleri de gerçekleştirdiler. Kadifekale pazarında gerçekleşen denetimlerde kurallara uygun satış yapan pazar esnafı ve alışverişe çıkan vatandaşlar, denetimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdiler.

“Vatandaşlarımızın mağdur olmamasını istiyoruz”

Zabıta ekiplerinin ilçe pazarı ve marketlerde fiyat etiket ve terazi denetimlerini aralıksız sürdüreceğini belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Halkımızın kanunlar çerçevesinde güven ve huzurla alışverişlerini yapabilmeleri için fiyat etiket, son kullanma tarihleri kontrol, terazi denetimleri gibi işlemler ekiplerimizce büyük bir titizlikle devam ettirilecektir. Hem esnaflarımızın hem vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına yapılan bu denetimler hijyen ve güvenlik adına üretici esnaflarımız genelinde de yapılacaktır" dedi.

Yorumlar (0)