banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1525

banner1534

Edwards sendromu nedir

Edwards Sendromu, annedeki yumurta oluşumu veya babadaki sperm oluşumunun sırasında kromozomların bir şekilde ayrılmaması sonucu oluşmakta olan kromozom sayısının anomalisidir. Down sendromu ile benzer özellikleri gösterse dahi daha ölümcül olan bir hastalıktır.

SAĞLIK 09.01.2021, 14:36 09.01.2021, 14:52
60
Edwards sendromu nedir

EDWARDS SENDROMU NEDİR ?
Edwards Sendromu, mental gerilik, çene ya da ağız küçüklüğü ile baş küçüklüğü, anormal bir kafa şekli, bazı solunum bozuklukları, kalp hastalıkları, kemik bozuklukları ve öğrenme bozuklukları, böbrek sorunları, kulak düşüklüğü de bu hastalığın semptomları arasında yer almaktadır. Edwards sendromunun görülmesi 35 yaşın üzerindeki kadınlarda olma olasılığı daha yüksektir. Bu ilerleyen yaşlarda hamile kadınların bebeklerinde 18. kromozom sık sık üç tanedir. Sendromun daha da az sıklıkta görülen başka bir tipinde 18. kromozom üzerinde fazla başka kromozom parçası bulunabilmektedir. Ayrıca başka bir tipinde bebeğin vücudunda etkilenmiş olan kromozom sahibi ve de sağlam olan hücreler de karışık olabilmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR ?
Büyüme eksikliği, zeka geriliği, beslenme ve de nefes darlığı, gelişimsel gecikmeler, erkek olan bebeklerde inmemiş testisler, normalden daha aşağıda kulak, baş ve yüz alanlarında olan belirgin şekil bozuklukları, anormal derecede olan küçük çene, olağanüstü dar çatıya sahip olan küçük ağız, yukarı doğru olan burun, dar bir göz kapağı kıvrımları, geniş aralıklı olan gözler, üst göz kapaklarının biraz sarkması, çakışan, bükülmüş parmaklar, el ya da ayak şekillerinde bozukluklar, sınırlı kalça hareketleri, kısa olan göğüs kemiği, bazı böbrek şekli bozuklukları ile birlikte küçük leğen kemiğine sahip olma bu sendrom belirtilerinin arasında yer almaktadır.   

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?
Edwards sendromunun günümüzde bir tedavisi bulunmaz. Zaten, kişinin gebeliğinin hemen hemen ilk aylarında tanı konulmakta olup gebelik sonlandırılmaktadır. Hastalığın bu özelliklerinden dolayı da canlı doğan bebeklerin geneli olarak çok kısa bir hayat süreleri bulunmaktadır.

Yorumlar (0)