banner1620

banner1577

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye'de bir ilk oldu! Toplu taşımaya binemeyecekler!

Koronavirüs salgınında vaka ve vefat sayıları hızla artamaya devam ederken illerden çeşitli ve yasak kararları gelmeye devam ediyor.Gaziantep'te alınan bir karar Türkiye'de ilk oldu. Hayat Eve Sığar Kodu Uygulaması protokolü imzalandı.

Genel 25.09.2020, 21:14
1002
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye'de bir ilk oldu! Toplu taşımaya binemeyecekler!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı birliğinde Türkiye genelinde bir ilke imza atılarak HES Kodu Uygulaması protokolü imzalandı. Buna göre artık virüslü ya da temaslı olan kişiler şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

POZİTİF VE TEMASLI VATANDAŞLAR TOPLU TAŞIMAYI KULLANMAYACAK

Konu ile ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

"Şehrin akıllı olabilmesi için karşılaşılan sorunları teknolojik altyapıyla çözmemiz gerekiyor. Valilik koordinatörlüğüyle çok güzel işlere imza atıyoruz, diğer şehirlerden pozitif ayrıştık. Salgındaki vaka oranında da her geçen gün düşüş meydana geliyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, her alanda yerli yazılımımızı kullanmaya gayret göstereceğiz. Salgını bitirmek için her türlü hizmet anlayışını sergilemeyi sürdüreceğiz. Yaklaşık 4 yıl önce Türkiye'nin en iyi akıllı ulaşım altyapısını oluşturmuştuk"

600 BİN KİŞİ İNDİRDİ

"600 bin kişi Gaziantep Kart uygulamasını indirdi. Akıllı ulaşımda Gaziantep'te önemli bir evreye ulaştık. Bu doğrultudan hareketle de Sağlık Bakanlığı sistemi aracılığıyla yürütülen HES kodu taramasının Gaziantep'e entegre edilmesi için düğmeye bastık. Geçen hafta, Sağlık Bakanlığı'ndan ihtiyaçlar ve talepler kapsamında bir dizi istişarelerimiz oldu. TEKNOFEST için şehre gelen Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önemli bir protokol gerçekleştirdi. Şu anda Türkiye'deki büyükşehirler içerisinde bu protokolü ilk hayata geçiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi oldu. Artık, temaslı ya da pozitif vatandaşlar, eğer toplu taşımaya binmeye çalışıyorsa engellenecek. Dolayısıyla toplu taşımanın içinde dezenfektan ve maske kurallarına dikkat ederek ulaşımımızı sağlarken filyasyonda olması gereken bir temaslı veya pozitif vakanın toplu mecralara sirayet etmesi kötü bir sonuç doğuracağından bu protokol hayati bir önem taşıyor"

RİSKİ SIFIRLAYACAĞIZ

Gaziantep Valisi Davut Gül ise yaptığı açıklamada temaslı ve pozitif vatandaşların kendilerini izole etmesi gerektiğini belirterek, "Karantinada olup kendini iyi hisseden kişiler zaman zaman sokaklara çıkıyorlar. Başka ihtiyaçları için gidiyorlar. Bu nedenle bu protokolümüz bize büyük bir fayda getirip pozitif vakalarla temaslıların toplu taşıma araçlarına binmelerine engel olacak. 600 bin adet Gaziantep Kart kullanan vatandaşların sağlık durumları gözlemlenebilecek. Ulaşım için şehir içi otobüsleri kullananlar temaslı bir durumda ise ulaşımını gerçekleştiremeyecek. Başkasının da kartını kullanma durumu söz konusu olamayacak. Riski sıfırlayacağız" dedi.

Yorumlar (0)