banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1324

1 milyon 350 bin doz aşı geldi! Öncelikli olan kişiler açıklandı

Covid-19 salgını nedeniyle önemi bu yıl daha da artan grip aşısının, Türkiye'ye 1 milyon 350 bin doz geldiği Türk Eczacılar Birliği (TEB) tarafından belirtildi. Bu aşıların öncelikli olarak risk grubundaki kişilere aile hekiminin hazırlayacağı reçete ile aşının uygulanması Bakanlığa önerildi.

Genel 20.10.2020, 16:08 20.10.2020, 16:10
592
1 milyon 350 bin doz aşı geldi! Öncelikli olan kişiler açıklandı

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını nedeniyle bu yıl talebin daha fazla olması beklenen grip aşısı Türkiye'ye geldi.  Toplam 1 milyon 350 bin doz aşının bulunduğu belirtildi. Sağlık Bakanlığı aşının hangi kriterlere göre uygulanacağına ilişkin yönerge üzerinde çalışmalarını sürdürürken, Türk Eczacılar Birliği'nden (TEB) bu konuda öneri geldi. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, aşının dağıtımı ile ilgili Sağlık Bakanlığı'na önceliğin kronik rahatsızlığı olanlara verilmesi yönünde öneride bulunduklarını söyledi.

Erdoğan Çolak açıklamalarında kronik rahatsızlığı bulunanların, 60-65 yaş üstü kişilerin aile hekimlerine giderek reçete yazdırıp bu şekilde eczanelerden aşı talep etmeleri ve eczanelerin de ellerindeki reçete sayısı kadar ecza depolarından aşı istemeleri gerektiğini vurguladı.

1 MİLYON 350 BİN AŞI VAR 

Ayrıca Çolak açıklamalarında 1 milyon 350 bin grip aşısının şu anda ilaç firmasının deposunda bekletildiğini ifade ederek şöyle devam etti:

"Firma ile konuştuk, geldiğini ifade ettiler. Kısım kısım piyasaya vereceklerini söylüyorlar; ancak bu piyasaya verme şekli nasıl olacak bu konuda muallaklık var. Bu konu hakkında Sağlık Bakanının açıklama yapması bekleniyor. O açıklama yapılana kadar aşılar ambarda duracak. Bildiğimiz kadarıyla risk grupları öncelikle ele alınacak, onlar sınıflandırılacak, onların üzerinde yapılacak. Ama şuan Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmış net bir ifade yok. Aile hekimleri de net olarak bilmiyor nasıl yapılacağını. 1 milyon 350 bin kutu aşıyı 20 milyona dağıtamayız. Nasıl dağıtacağız, bunun kıstaslarının koyulması lazım"

ÖNCELİKLE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA YAPILMASI GEREKİYOR

Ayrıca Erdoğan Çolak "Biz Sağlık Bakanlığı'na, bu aşının yetmeyeceğini, bunun ihtiyacı olanlara adil ve eşit dağıtılması konusunda bir çaba içine girmek gerektiğini söylüyoruz. Biz diyoruz ki, 'öncelikle hiç olmazsa risk grubu yaptırsın'. Bunu da Sağlık Bakanlığı'nın düzenlemesi gerektiğini ifade ediyoruz. Öncelikle bu aşıların sağlık çalışanlarına da yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)