Tütünden şekere katliam!..

Samsun ve çevresinin en önemli istihdam kaynağı olan Tekel Tütün ve Sigara Fabrikası işletmelerinin kent ekonomisine kazandırdığı katma değer malumdur. Hemen hemen her 3 aileden birinde bu işletmelerden emekli olan bir iki kişi bulunmakta idi. Ben de bu kişilerden biriyim. Annem babam kız kardeşim ve akrabalarımın önemli bir bölümü bu işletmelerden emekli olmuşlar. Çocuklarını büyütmüşler, okutmuşlar ve yuva kurmalarına kaynak olmuştur.

 Ancak ABD dünyanın en kaliteli tütününü yetiştiren bu işletmelere el atmış ve Amerikalı kartellerin ağına düşürmüş ve fabrikalar kapattırılmıştır. Böylece Samsunumuzun hayat damarlarından biri kopmuştur. Samsun dışındaki sigara işletmeleri de teker teker kapatılmış ve sonuçta Phılıp Morris namı ile maruf ABD dev bir sigara işletmesi ülkemizde pazar bulmuştur. Bu pazarı yaratan siyasi iradelerdir. Siyasi iradeler kendi elindeki değeri yabancı işletmelere adeta peşkeş çekmiştir.

Tütünden sonra yine yabancı karteller fındığımıza el atmış yine onların direktifleri doğrultusunda fındık sökümleri teşvik edilmiş. Kılıf ise fındığın ovalarda değil yüksek kesimlerde yetiştirilmesidir. Bu kez de Doğu Karadeniz bölgesinde yaşayanlar mağdur olmuştur.

Bu kez de sahneye Şeker Fabrikaları çıkarılmıştır. Yaklaşık 50,000 kişinin ekmek kapılarının özelleştirilmesi kararı alınmıştır. Gerekçe ise her zamanki gibi hazırdır. Devletin işinin ticaret yapmak olmadığı zarar eden işletmelerinde özelleştirmeler ile kuruluşların özel sektöre devredilmesi görüşüdür.

Kaynaklarımızı artırmak bir yana ülkenin kaynakları yok edilmektedir.

Tütün, fındık çay derken ülkenin hayat damarları bizzat devlet eli ile kesilmektedir. Şeker pancarının yok edilmesi ülkede sağlık sorunlarının artışını körükleyecektir. Bu noktada da yine karşımıza ABD’ye mensup uluslararası kartel kuruluşları çıkmaktadır. Yıllar öncesinden planlar yapılmış, nişastalı şeker üreten tesisler kurulmuştur. Cargill firmasının Türkiye’de kurmuş olduğu tesislerin masum bir ticari faaliyetler olarak değerlendirilmesi Türk insanının aklı ile alay etmektir.

Özelleştirmeler millet yararına yapıldığında elbette hoş görülebilir. Ancak bugüne kadar işleyen mekanizma incelendiğinde yapılan özelleştirmelerin uluslararası kartellerin işine yaradığı ve milletimize hiçbir yarar sağlamadığı görülmüştür.

Atatürk’ten bu yana binbir ekonomik sıkıntılar ile kurulan işletmeler maalesef elden çıkarılmıştır…

YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan
orhan - 10 ay Önce

maalesef parça parça eriyoruz. artık bir tarım ülkesi değiliz...

banner650

banner826