banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

13.12.2018, 10:37 156

Samsun’un kentsel imgeleri

Marka şehirler artık günümüzde imgesel değerleriyle ve bunların doğal sonucu olan sembollerle anılmaktadır. Bu durum kültür endüstrisini ve ekonomisini doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla şehirlerin imgeleri şehirlerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatlarıyla direkt ilişkilidir. Bir kentin kültür belleğinin doğal sonucu olarak beliren kültürel imgeler kent kimliğinin ve markasının oluşumunda en önde gelen faktörlerdendir.

Samsun'un kültürel imgeleri/simgeleri olarak tespit belirlediğimiz değerleri tarihi olaylar, mekânlar, yöresel yemekler, zanaat ürünleri ve zirve şahsiyetler olmak üzere beş ana başlık halinde sunmaya çalışacağız:

A. Tarihi Olaylarla İlgili İmgeler/Simgeler

1. İlkadım Şehri Samsun: Samsun Atatürk'ün Milli mücadeleye ilk adımını attığı ve milli mücadelenin başladığı şehir olarak tescillenmiştir. Samsun denildiğinde, 19 Mayıs 1919 ve milli mücadelede ilk adım gelmektedir.

B. Tarihi Mekanlar Etrafında Oluşan İmgeler/Simgeler:

1. Samsun Bulvar AVM: Osmanlı borçlarına mahsuben 1887 yılında Fransız Reji İdaresiyle ortaklaşa kurulan Samsun Sigara Fabrikası yapılan yenileme çalışmalarının ardından 2012 yılında Bulvar AVM adıyla hizmete açılmış ve Samsun turizmine ve ekonomisine kazandırılmıştır.

2. Amisos Antik Kalıntıları, Kral Mezarları ve Amisos Tepe: Amisos Samsun'un tarihsel adıdır ve tasasız, kedersiz yer demektir. Amisos krallığına ait antik şehir kalıntıları ve Amisos hazinelerine 28 Kasim 1995 tarihinde İlkadim Belediyesinin Cedit Mahallesindeki yol genişletme çalışmaları sırasında bulunmuştur.

3. Havza Termal Kaplıcaları: Günde yaklaşık 10.000 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip Havza Kaplıcalarının; ”Karaciğer ve Böbrek hastalıkları, Mevzii ağrılar, Kansızlık, Malarya, Asabi emraz, İktidarsızlık ve Cilt hastalıkları” gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülmektedir.

4. Saat Kulesi: Samsun'un merkezi yerlerinden olan "Saathane Meydanı"na adını veren Saat Kulesinin inşaatına, II. Abdülhamit'in talimatıyla başlanmış ve kulesinin inşaatı 1887 yılında tamamlanmıştır.

5. Seyyid Kutbiddin Türbesi: Seyyid Kudbiddin Hazretleri m. 1322 yılından evvel yaşamış dönemin İslam âlimi ve müctehidlerindendir. Seyyid Abdulkadir Geylani (ks) (m. 1078-1166) Hazretlerinin torunlarındandır.

C. Yöresel Yemekler:

1. Tirit Yemeği:

2. Samsun Pidesi:

3. Samsun Simidi:

D. Zanaat Ürünleri:

1. Vezirköprü Semaveri: Daha çok Samsun'un Vezirköprü ilçesinde üretilip, yurt içine ve yurt dışına pazarlanan semaver de Samsun'un imgesel ürünlerinden biridir.

E. Zirve Şahsiyetler:

1. Yaşar Doğu: Yaşar Doğu, Türk güreşinin efsane isimlerinden biridir. 1913 Yılında Samsun’un Kavak İlçesine bağlı Karlı Köyünde doğmuştur.

Elbette Samsun'un imgeleri bunlarla sınırlı değildir. Bunların dışında Köprülüler ailesi, sanatçı Orhan Gencebay, Ali Fuat Başgil; ayrıca Bafra nokulu, Terme pirinci, keşkek, Oyma Ağaç ören yeri, Şahinkaya Kanyonu, Uluslararası Halk Dansları Festivali, Samsun sigarası, Samsunspor, Ondokuz Mayıs Üniversitesi de bu kentin önemli imgelerindendir. Yeter ki bunlar yeterince işlenebilsin ve bu şehir için ekonomik bir değere dönüştürülebilsin.

Yorumlar (0)
banner1474
28°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10