Hilas Otel

Çelik İnşaat

MART AYI 

Eskilerin bir deyişi vardı, “mart ayı dert ayı” diye. Şimdi  bütün aylar aynı oldu birbirinden hiç farkı yok. 2019 Mart ayı, hem ülke için hem belediyeler ve başkanları için sıkıntılı geçecek gibi görünüyor.


Nedeni gayet basit, mart ayında Türkiye genelinde mahalli seçimler var hem belediye başkanlığı hem  meclis üyelikleri hem de  muhtarlık için. Bu seçimin ülkenin geleceğine ülkenin ekonomisine ister istemez etkisi olacaktır. İsteğimiz ve beklentimiz, bu seçimlerin kazasız belasız olaysız ülkemizin menfaatleri doğrultusunda geçmesidir. Tabi seçimlerin sessiz sakin huzurlu geçmesi, siyasi partilerin tavırlarına söylemlerine hal ve hareketlerine göre şekillenecektir.  Tıpkı, “üzüm üzüme baka baka kararır” ve “at sahibine göre kişner” atasözlerimizde olduğu gibi. Bizim seçmenimiz de liderlerinin veya adaylarının söylemlerine, hal ve hareketlerine göre hareket edeceklerdir. Bugüne kadar böyle olmuştur bundan sonra da böyle olacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.


Artık mermi namludan çıkmış vaziyette; seçim sathı mailine girmiş durumdayız. Mart ayına kadar seçimle yatıp seçimle kalkacağız. Bu seçimin ülkeye, ülke insanlarına ve dolayısıyla yaşadığımız şehirlere ilçelere ne getirip ne götüreceğini bekleyip göreceğiz. İyi olup olmaması, tamamen seçmenin elinde olan bir şey. İyi değerlendirme yaparsak, iyi olacaktır yanlış değerlendirme yaparsak kabahatini başkalarında aramaya gerek yok. Kendim ettim kendim buldum şarkısını, 5 sene söyleyip dinleriz.


24 Haziran seçimleri, Türkiye tarihinde bir ilkti, bir tarafta cumhur ittifakı diğer tarafta ise millet ittifakı cumhurun manası da halk, milletin manası da halk arada bir fark yok zaten. Amaç halka hizmet etmek, şu anda da yine bu ittifaklar dillenmeye başladı ama bu bir genel seçim değil bu bir mahalli seçim bu seçimin kendine özgü şartları var; vatandaş parti seçmiyor oyunu kullanırken, başkan adayını da düşünüp ona göre karar veriyor sadece parti değil ama başkan adayları da ön plana çıkabiliyor. Onun için ittifak işi biraz sıkıntılı hatta zor gibi. Belki birkaç yerde böyle bir ittifak yapılır ama Türkiye genelinde böyle bir ittifak yapılacağına ihtimal vermiyorum


Henüz adaylar belli değil. Herhalde partiler, kamuoyu araştırması yaptırıyorlardır bu seçimlerde görünen o ki ön seçim olmayacak partiler merkez yoklamasıyla adaylarını belirleyeceklerdir. 


Büyük şehirlerde adaylar belirlenirken herhalde önce büyükşehir adayı belirlenip ilçe belediye başkanları tespit edilirken; onun da fikri alınır diye düşünüyorum. Çünkü başkanlar arasındaki uyum çok önemli. Bir orkestra içinde çatlak ses çıkarsa, uyum bozulur. Bekleyip göreceğiz adaylar belirlendikten sonra yorum yapmak daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.

YORUM EKLE