banner1620

banner1567

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Üç yerli aşı klinik aşamada

Kovid-19’a karşı üç yerli aşının hayvan deneyleri tamamlandı. Dosyalar Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Çok kısa bir süre içerisinde Faz-1'e geçeceğimize inanıyoruz’ dedi

Genel 27.09.2020, 23:32
128
Üç yerli aşı klinik aşamada

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse karşı üç aşı projesinde klinik aşama çalışmalarına gelindiğini, sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra insan üzerinde deneme aşamasına gelen aşıları üretip yeni bir aşamaya geçmek istediklerini söyledi. Bu çalışmalar, Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mayda Gürsel, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Akbulut ve Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş’in ekipleri ile yürüttükleri çalışmalarda hayvan deneylerinde başarı sağlandı. Şimdi sıra klinik aşamada.

Adıyaman'da aşı geliştirme çalışmalarının yapıldığı Vetal firmasını ziyaret eden Bakan Varank, Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), TUBİTAK ve bu firmanın iş birliğinde Kovid-19’la mücadele kapsamında çalışmaların yürütüldüğü fabrikadaki incelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

KONYA’DAN DA İYİ HABER GELDİ

Kovid-19 Türkiye sınırlarına girmeden önemli tedbirler aldıklarını hatırlatan Varank, bu kapsamda TÜBİTAK bünyesinde Kovid-19 Türkiye Platformu'nu oluşturduklarını, aşı projelerinde de önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi. TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında başlatılan aşı ve ilaç geliştirme projelerinin büyük bir kararlılık ve bilim insanlarının üstün gayretiyle sürdüğüne dikkat çeken Varank, şöyle konuştu:

"Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Osman Erganiş hocamız da Vetal ile yürüttüğü çalışmada hayvan deneylerinde son noktaya geldi. Sonraki aşamada dosyalarını Sağlık Bakanlığımıza teslim edecek. Böylece platformumuzda yer alan 3 aşı projesinde klinik aşama çalışmalarına geldik. Tabii ki bu aşıların geliştirilmesinin yanı sıra seri üretimi de çok önemli. Bunları Türkiye'de üretebileceğimiz altyapıya sahip bütün şirketlerimizi geziyoruz. Vetal de önemli bir adayımız. Buradaki tesisimiz Sağlık Bakanlığımızın yetki vermesiyle insan aşısı üretimi için kullanılabilecek. Sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, insan üzerinde deneme aşamasına gelen aşılarımızı burada üretip, yeni bir aşamaya geçmek istiyoruz."

Aşı çalışmalarında Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalıştıklarını dile getiren Varank, "Hayvan denemeleri tamamlanan aşılarımızın dosyası Sağlık Bakanlığına teslim edildi. Bakanımız öncülüğünde gerekli incelemeler hızlı bir şekilde yapılıyor. Çok kısa bir süre içerisinde Faz-1'e geçeceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)