Milyonlarca emeklinin gözü kulağı Türkiye İstatistik Kurumu'nun 3 Mayıs Cuma günü açıkladığı enflasyon oranlarındaydı. 4 aylık enflasyonun kesinleşmesiyle zam tablosunda emekliler yüzde 18,72'lik artışı garantiledi. Merkez Bankası'nın tahminleri gelecek ay da tutarsa emeklilerin yüzde 35 bandında zam alacağı tahmin ediliyor. Emeklilerin kök maaş bilmecesi çözülecek mi, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Uzman isim tablo üzerinde tek tek hesapladı.

TÜİK, nisan ayı enflasyonunu açıkladı. 4 aylık enflasyonun belli olmasının ardından zam hesabı da şekillendi. ATV Haber'e konuşan Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, "SSK ve Bağkur emeklisi için yüzde 18,72'lik artış cepte." dedi.

Nisan ayının enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 4 aylık enflasyon oranı yüzde 18,72 oldu. Bu rakamla emekli ve memurun temmuz ayında alacağı zam oranı da aşağı yukarı netleşti.

Erdem, "Şu anda 10 bin TL maaş alan bir SSK ya da Bağkur emeklisinin dört aylık zamla maaşı 11 bin 872 TL oldu, bu cepte." diye konuştu.

Erdem şu ifadeleri kullandı:

"Zam oranı refah payıyla birlikte yüzde 35 olursa bu sefer maaş 13 bin 500 TL'ye çıkacak. Yüzde 40 olursa da 14 bin TL'ye çıkacak"

ATM'lerde yeni dönem başlıyor! Bayramdan sonra geçerli olacak ATM'lerde yeni dönem başlıyor! Bayramdan sonra geçerli olacak

"Bu sene ocak ayında emeklilere refah payı olarak yüzde 11.68'lik bir fark yansıtıldı. Mayıs ve haziranda enflasyon rakamları açıklandıktan sonra temmuz ayında refah payı verilip verilmeyi belli olacak."

"15 bin lira alan emeklinin maaşı ise şu anda 4 aylık enflasyona göre 17 bin 808 TL alacak. Altı aylık tahminlere göre yüzde 35 olursa 20 bin 250, yüzde 40 olursa da 21 bin lira maaş almış olacak."

KÖK MAAŞTA FARKLI FORMÜLLER MASADA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yılı Emekli Yılı ilan etmişti. Şimdi gözler düşük emekli aylığı alanlarda. Kök aylığı 10 bin TL'nin altında olan emekliler var. O emeklilerin maaşının iyileştirilmesiyle ilgili farklı formüller de yine masada.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN TAHMİN

Erdem konuya ilişkin olarak, "Yüzde 25-30 civarında bir 6 aylık enflasyon çıkarsa 13-14 nin TL bandında bir taban maaş gelebilir. Yıl sonu enflasyon beklentisi oranında artırılması da bir formül olarak duruyor. Burada yüzde 40-45'lik bir enflasyon bekleniyor. Orada da 14-15 bin TL bandında taban maaş olabilir" diye konuştu.

MEMURLARIN ZAM ORANI 

Memurların zamlarına ilişkin de konuşan Erdem, "Şu anda 4 aylık farkları ile birliikte memurların artışı yüzde 13.56 oldu.Mayıs ve haziran enflasyonu dahil edildiğinde bu rakamın da yüzde 20, yüzde 25 bandında çıkmasını bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

mynet

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy