banner1017

'Gelecek umudumuz çocuklar'

‘’ GELECEK UMUDUMUZ ÇOCUKLAR ‘’

Merhaba kıymetli okuyucularım; siz değerli okurlarımla Büyük devlet olmak, uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmeyi, yapılan anlaşmalara bağlı olmayı, adalet ve saygınlık ilkesine sadık kalmayı, halkının çıkarlarını küçük çıkar gruplarının üstünde tutmayı ve daima mazlumların yanında olmayı gerektirir. Fakat bunu görmek mümkün ‘mü? Yazımı sizlerle paylaşmıştım.

Bu gün ise; Hatay’da arkadaşlarıyla eğlenirken çakmak gazı çektiği belirtilen 18 yaşındaki Kemal D. ‘in hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybettiğini basın yoluyla öğrendim. İnanın içim parçalandı. Nedeni çocuğumuzun yüzüne baktığımda o masumiyeti temiz kişiliğini biz toplum ve çevre olarak gelecek ışıkların sönmesine neden oluyoruz. Bunun en büyük nedeni aile ,çevre ve arkadaş gurubu.

Biz bu ortamları yaşıyoruz ve bu böyle devam ettiği sürece de yaşanmaya devam edecektir. O zaman biz derken, Devlet olarak ne yapmalıyız sorusunu kendime sormadan geçemiyorum.

Bu konuda yetkili birimlerin söylevleri şunlar;

Gençlerin arkadaş ortamlarında kendini ispatlamak ya da sos yo ekonomik nedenlerden dolayı madde bağımlılığı tuzağına düştüğünü belirten Saldıran, "Çakmak gazı kullanımı bireylerde ani kalp rahatsızlıkları, kalpte ritim bozulmaları, akciğer ve beyne yeterince oksijen gitmemesinden dolayı kusma, bayılma ve hatta çok nadiren de olsa ölümle sonuçlanabiliyor.

18 yaş altındaki bireylere çakmak gazı satışının kanunen yasak olduğunun, bu konuda vatandaşlara büyük görev düştüğünü, özellikle satıcıların bu konuya dikkat etmesi gerektiğini ve 18 yaş altı bireylere çakmak gazı satmamaları.

Bu konuda anne ve babalar çok dikkatli olması gerekiyor. Daha açık ve tutarlı bir iletişim kurma yöntemi kullanılmalı. Sigara ve madde kullanımı konusunda gençlere örnek olmaları, madde kullanımı konusunda şüphe duydukları anda çocuklarıyla suçlayıcı ve yargılayıcı bir iletişim kurmak yerine duygudaşlık ile yaklaşmaları gerekmektedir."

Bu konuda aile ve Devletimize düşen sorumlulukları sıralayacağım.

-Okul öncesi eğitim zorunlu olmalı ve aileler isteğe bağlı kalmaksızın gönderilmeli, Burada eğitimciler çocuklarımızın becerilerini geliştirilende gözlem yaparak hangi dalda yeteneği varsa onun üzerine eğilmeli, Örnek; Resim, müzik ve spor dalları gibi vs.

-içişleri, Milli Eğitim, Spor ve Aile Sosyal Çalışma Bakanlıkları ortak çocuklarımızla ilgili çalışma yapmaları. Yapacakları ortak program, çocuklarımızı ileri hedefe taşımalı.

Çocuklar, yarınlarımızın en masum yüzü. Hepimizin ortak hayali; onlar için güzel bir gelecek düşlemek. Dünya üzerindeki tüm çocukların kanunen ve ahlaki olarak sahip olduğu hakları, hiç unutmamak gerekir.

Gelecek Umudumuz Çocuklar İçin Söylenmiş Sözler;

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz. (Mustafa Kemal Atatürk)

“Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın; çünkü bir çocuğun bir yetişkine öğretebileceği her zaman üç şey vardır: Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak ve elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmaktır.” (Paulo Coelho)

“Çocuk, dünyanın en büyük mutluluğudur.” (Dostoyevski)

Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”( Mustafa Kemal Atatürk)

“Çocuğa kendiliğinden bir şey yapma özgürlüğü vermemekle onu korkak bir köle yapıyoruz.” (Montaigne)

“Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır.”( Joseph Roberts)

“Çocuk sevgisi, insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.”( Mustafa Kemal Atatürk)

“Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır.’’ (Kazım İLHAN)

TOPLUMUN VE AİLENİN EN BÜYÜK İLACI DOĞRU İLETİŞİMDİR.

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz

Konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

kilhan61@hotmail.com KAZIM İLHAN

SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMANI

YORUM EKLE