banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

14.06.2019, 09:01 23

Atakum sahil yolu

Samsun’un, nüfusu en fazla artan; dış illerden ve kasabalardan en fazla göç alan ilçesi, muhakkak ki Atakum İlçesi’dir.


Son on, on beş yıl içinde inşaat sektörünün en  yoğun olarak görüldüğü ilçedir.


Şu anda satılmak üzere hazır olan ve bitmiş durumda binlerce inşaat vardır. Eğer bu hızla giderse herhalde Atakum, Samsun’un en kalabalık ilçesi olacak gibi görünüyor.


Atakum İlçesi’nin bir şansı, daha önceleri yani inşaat sektörü bu bölgeye girmeden önce imar planları yapılmış olduğu için çarpık kentleşme yaşanmamıştır. Halbuki diğer bütün ilçelerde çarpık kentleşme yaşanmış, kaçak inşaatlar almış başını gitmiştir. Bir de bunun yanında imar barışı diye bir şey çıkarılmış, kaçak inşaatlar bütün gücüyle hızlanmış ve bugünkü içinden çıkılamayacak bir hal almıştır. Sadece şehirler değil ormanlar yaylalar tarihi alanlar bile elden gitmiştir. 


Düşünün ki Türkiye’de imar barışına başvuranların sayısı, milyonları aşmıştır…


Atakum’da güzel bir gezinti yolu yapılmıştır. Yürüyüş yolu bisiklet yolu ve de araç yolu…


Tek eksiği, bu sahilde insanların Batıpark ve Doğupark gibi park alanlarının piknik alanlarının oyun alanlarının olmamasıdır. Onun yerine çok geniş bir alana ırmağın kenarına golf sahası yapılmış ve maalesef sahil yolunda yeşil alan olarak kullanılabilecek yer kalmamıştır.


Golf sahası da yapılsın ama Atakum’da oturanların istifade edebileceği bunun yanında bir de milletin istifade edebileceği yeşil alan da yapılsaydı daha iyi olurdu…


Bu sahil yolu, kışın bir sıkıntı yaratmıyor ihtiyaca cevap veriyor; ama yazın bunu söylemek zor. Çünkü bütün Samsunlu hatta Samsun’dan Bafra’ya gidecek olanlar bile bu yolu gezinti yolu olarak değerlendiriyor. Geceleri trafik gürültüsünden korna sesinden arabaların sonuna kadar açtıkları müzik sesinden, yaşanacak olmaktan çıkıyor. Hiçbir görevli de bu sürücüleri ikaz etmiyor ne emniyet yetkilileri ne belediye zabıtaları bu gürültü yapanları uyarmıyor…


Trafiğin kitlendiği anda devamlı korna çalan bir bayanı uyardığımda; bayan neredeyse mezardaki anama rahmet okuyacaktı. 


Sayın Mustafa Demir gelsin akşamları buraları bir gezsin, bende misafir olsun günlerce kalsın. Ancak o zaman benim ne demek istediğimi anlar.


Trafik Samsun’dan Bafra istikametine değil de Bafra istikametinden Samsun istikametine yönlendirilirse; bu trafik yoğunluğu yarı yarıya düşecektir. 


Bu sahil yolu bugün için tamam ama on, on beş sene sonra çekilmez bir hal alacaktır. Şimdiden tedbir almak gerekir diye düşünüyorum. 


İnşallah söylediklerimiz dikkate alınır…

Yorumlar (0)
banner1474
29°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 05:00
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:09