Şehir hastaneleri aslında nedir?

Kapıda vale karşılıyor,

Tek kişilik odalarda, tam pansiyon

Bin, iki bin, üç bin hatta dört bin yataklı

Kuaför, giyim, market, kafe, restoran, aktar, bijuteri, kırtasiye, kozmetik, giyim… içinde ne ararsan olacak.

Ve şehirden uzaklaşacaksınız…

Şehir Hastanelerinden bahsediyorum. Kamuoyuna ilk gündeme geldiğinden beri anlatılan şekliyle adeta bir oteli andıran, tatil çağrışımı yapan hastaneler.

Aslında devletin,  yol, köprü, tünel gibi pek çok alanda yaptığı şekliyle, adına Kamu Özel Ortaklığı (KÖO) denen uygulama.

KÖO bir tür sözleşme ve bu kapsamda  devlet bir arazi tahsis ediyor özel müteahhitlik firmaları da oraya devasa hastane binaları inşa ediyor. Sonra inşa edilen hastanenin çekirdek hizmetleri denen hekimlik ve hemşirelik gibi hizmetleri dışında kalan tüm hizmetleri  müteahhit firma tarafından yürütülüyor. Buna karşılık devlet her ay müteahhit firmaya bina kira bedeli ödüyor. Aynı zamanda yapılan hastanenin otelcilik hizmetleri kapsamında yer alan kısmına yani yatak doluluğuna devlet yüzde yetmiş doluluk garantisi veriyor (Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesinde bu garanti yüzde 80)

Özetle; devlet araziyi bedelsiz  tahsis ediyor, binayı müteahhit firma yapıyor, her ay düzenli garantili olacak şekilde 25 yıl boyunca  kira alıyor, hastanenin aklınıza gelebilecek tüm işletme gelirlerini kendi kasasına aktarıyor. Bunları yaparken de müteahhit firma vergiden muaf…

 Minareye kılıf hazırlamak misali her zaman olduğu  bu hastanelerin yapılmasının önünde engel teşkil edecek olan mevzuatta düzenlemelere de gidildi.  2/B arazileri ile bağlantı kuruldu,  500 yatak ve üzerindeki hastaneler için ÇED rapor zorunluluğu kaldırıldı, kıyı  kanununda değişikliğe gidildi, şirketlerin her türlü borçlarına tam hazine garantisi verildi, uyuşmazlıkların yabancı tahkime tabi olacağı kabul edildi ve Sağlık Bakanlığı ile müteahhit şirketler arasındaki sözleşeme özel hukuka tabi yani ticari sır kapsamında.

Buna karşılık şehir hastaneleri ile ülkemizdeki hastane yatak sayısında bir artış olmuyor. Örneğin yapılacak 18 şehir hastanesi için müteahhit firmanın 10,5 milyar dolar gibi bir yatırımına karşılık 25 yıllık kira kazancı 30 milyar doların üzerinde.  Yapılan bir hesaba göre 18 şehir hastanesi için ödenecek yıllık kira 3 milyar 32 şehir hastanesi tamamlandığında bu bedel 5 milyar öngörülüyor…

Birleşik Krallıktan ithal edilen KÖO ile ilgili, aynı ülkenin konuya ilgilenen akademisyenleri “maliyet açısından büyük bir finansal felaket olduğunu” belirtiyorlar ve ekliyorlar;  “Açık söylemek gerekirse, tam bir vurgunculuk… Yurttaşların çıkarlarını bir bütün olarak gözeten rasyonel hiçbir yönetimin bunu yapmaması gerekir.”

Vatandaşa dertlenip; “Damdan düşenin halinden, düşen anlar” diyorlar ya,

İşte karşınızda “damdan düşenlerin sözleri”,

Sen de düşmeden, bir kulak versen.

NOT: Daha çok anlatacak şey var, bu konuya devam edeceğiz.

YORUM EKLE

banner910

banner826