banner1579

banner1567

banner1575

banner1499

banner1525

banner1534

banner1581

Samsun'da esnaf dertli! "Biz mi üretiyoruz koronayı"

Samsun'da esnaf odaların başkanları yeni alınan koronavirüs tedbirleriyle esnafın daha da zor duruma düştüğünü belirterek destek beklediklerini belirtti 

SAMSUN 19.11.2020, 09:06
573
Samsun'da esnaf dertli! "Biz mi üretiyoruz koronayı"

Samsun'da esnaf odaların başkanları yeni alınan koronavirüs tedbirleriyle esnafın daha da zor duruma düştüğünü belirterek destek beklediklerini belirtti 

SESOB Başkanı Hacı Güler, Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sinecek, 19 Mayıs Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Konaş, Kahveciler Odası Başkanı Kara ve Servisçiler Odası Başkanı Binay,  esnafın zor durumda olduğunu belirterek destek istedi  

SUÇLU ESNAF MI?

Esnafın işlerinin çok kötü durumda olduğunu belirten Hacı Eyüp Güler, "Tedbirler hep esnafa getiriliyor, bizlere yükleniliyor. Biz tamemen bittik. Virüse faydalı olacaksa hiç açmayalım. Bu işin kamu kuruluşları, sanayicileri başka yerleri yok mu ? Biz mi üretiyoruz bu koronayı? Koronavirüs sadece lokantada veya kahvede mi çıkıyor? Bu kararlara karşı değiliz. Bu salgın can götürüyor. Tamam hep beraber kurtulalım. Ama esnaf borç haç içinde işimizi götürmeye çalışıyoruz. Kendimizden vazgeçtik, işçilerimiz ne olacak?  Çözüm bekliyoruz destek istiyoruz" dedi.

SIKINTILI BİR SÜREÇ

Esnafın iş yaptığı taktirde bu borçları ödeyebileceğini belirten  Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, "Bu borçları ödeyemecek çoğu kişi. Birde diğer borçları olan esnaflarımız için bu kısıtlama hoş olmadı. Neden olmadı ? Çünkü kapanan iş yerlerinin veya açık iş yerlerinin potansiyelleri düşecek. Yani kirasını, vergisini zor ödeyecek. Kış sezonun da gelmesiyle sıkıntılı bir sürece girdik. Esnaf şimdi çalışacak ki bu borçalarını ödeyecek. Şimdi taksitlendirme gelmiş, ödeyemedikten sonra nolacak? Daha önce de çok çıktı. Ödemeyen oldu, bozuldu yeniden yapıldı. Makul seviyeye getirmek lazım ki o esnafıma bir rahatlama yaşasın" ifadelerini kullandı.

NASIL ÖDENECEK?

Borç yapılandırmalarında devletin vaade uzatma ve öteleme yapması gerektiğini belirten Adnan Konaş, "Koranvirüs salgını sürecinden herkesin sıkıntıda olduğu gibi esnafda sıkıntı yaşıyor. Borç yapılandırma işlerinin yapılacağını düşünüyorum. Başka türlü esnaf bu işinden çıkamaz, aşamaz. Eğer bir yapılandırma olmaz ise esnafın durumu sıkıntılı olur. Esnaf borçu ödemekte zorlanır, sicil bozulur. Sicili bozuluncada bankalarda işlem yapamaz. Ticari hayatı sıkıntıya girer. Esnafın kullanmış olduğu kredilerin vaadelerini uzatılması gerekiyor. Esnafın önünün açılması gerekir. Saat 10 ila 20 arasında çalışarak esnaf bu taksitleri nasıl ödeyecek? " dedi.

SERVİSÇİLER  BİTTİ  

Samsun Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Binay ise kısıtlamakların servisçileri bitirdiğini belirterek,  "2020 yılı bizim için yok hükmünde geçti. Borçlar, harçlar yakında başlar. Durum hiç iç açıçı değil. Bununla beraber devletten hiçbir karşılık da göremedik. Eğer bu şartlar devam ederse, ben de içinde olmak üzere komple bu servisci esnafı icralık olur. Bu kadar araba icaralık olduğunda nereye çekecekler? ben onu düşünüyorum. İnşallah bizi avukat ve icra masraflarıyla ile de karşı karşıya getiremezler. Zaten yemeğe ekmek bulamyıyoruz, birde bu masraflar çıkmasın başımıza. Durum vahim" dedi.

DESTEK GEREKİR 

Devletin her türlü konuda destek vermesi gerektiğini belirten Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara,  "Kapatsınlar, sağlık herşeyden önce gelir. Ancak kapandığımız zaman, evlere çekildiğimiz zaman bize karşılıksız destek verilmesi gerekir. Her anlamda destek verilmesi gerekir. Kredi verdiler insanlara, şimdi bu insanlar kredileri nasıl ödeyecek? Yapılandırma yapmışlar, ne olacak şimdi yapılandırma ? Gelir yok, bir şey yok. Ödemeler nasıl olacak bilemiyoruz.  Hiçbir şeye af gelmemiş. Cezalara gelememiş. İdari para cezalarına af gelmemiş. Cezaları bile yapılandırmış. Böyle bir anlayış ben hayatımda görmedim" diye konuştu.

Emre ÖNCEL 

Yorumlar (0)