banner1579

banner1584

banner1526

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

Samsun'da en hüzünlü anların şahitleri onlar...

Samsun'da insanların en hüzünlü anlarına şahit olan gassallar, yıkama ve kefenleme işlemleri yaparken en çok çocuklardan etkilendiğini söyledi

SAMSUN 26.12.2020, 11:17
588
Samsun'da en hüzünlü anların şahitleri onlar...

Samsun'da insanların en hüzünlü anlarına şahit olan gassallar, yıkama ve kefenleme işlemleri yaparken en çok bebek ve çocuklardan etkilendiklerini, bazı zamanlar cenaze yakınları ile birlikte gözyaşı döktüklerini söyledi. En çok bebek ve çocuk bedeni yıkarken zorlandıklarını ifade eden gassalar, mesleklerini severek yaptıklarını belirtti.


'ONLARLARIN ACISINI PAYLAŞIYORUZ'
Gasilhanede 13 yıldır cenaze imamı ve gassallık yaptığını belirten Mahir Atik, "Gassallık çok kutsal bir meslektir. Bu mesleği şahsen tercih ederken isteyerek ve severek tercih ettim. Sabah herkes gibi bizde işimize gidiyoruz. Burası kalabalık bir yer. İnsanlar annelerini, babalarını, en sevdiklerini kaybetmişler. Bu durumdan biz de etkileniyoruz. Bir kenara çökmüş, iki elini başının arasında almış, sevdiğini kaybetmiş insanlar var. Tabii, bu sahne bizleri üzüyor. Onların acısını paylaşıyoruz. Özellikle hepimiz bir babayız. Annesinden yeni doğmuş veya bir, iki üç yaşında vefat etmiş çocuklar oluyor. Bazen biz anneye veya babaya yıkatıyoruz o cenazeyi. Yıkarken onlar ağlıyor, bizler de ağlıyoruz. Her mesleğin zorlukları var ama bir gassal çok zor şartlar altında bu görevi icra ediyor" dedi.

'AYRILIKLAR BİZLERİ ETKİLİYOR'
Gassal Bünyamin Ermin ise "5 yıldır bu görevi yapıyorum. Anneler ve babaların çocuklarını toprağa bırakmaları ve oradan ayrılışlarını görmek bizi çok etkiliyor. Ağladığımız zamanlarımız da oluyor" ifadelerini kullandı.

ZOR BİR MESLEK
7 yıldır gassallık yapan Cemal Aktaş da "Bir TIR'ın arasında sıkışarak yanan bir insanın cenazesi beni çok etkiledi. Tutulacak yeri kalmamıştı. Bu mesleği tercih etmek isteyen gençlere önerim, severek gelirlerse bu mesleği başarırlar. Zor bir mesleğimiz var" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)