banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Bakan Koca işaret etmişti! Valilikten Samsunlulara çağrı

Samsun Valiliği, koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlara zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması çağrısı yaptı

SAMSUN 26.11.2020, 11:14 26.11.2020, 12:08
2716
Bakan Koca işaret etmişti! Valilikten Samsunlulara çağrı

SAMSUN VALİLİĞİ'NDEN ÇAĞRI

Samsun'da korkutan vaka artışı sürüyor, artan vakalarının ardından Valilikten Samsunlulara çağrı yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün koronavirüs salgınında son duruma ilişkin yapmış olduğu açıklamalarda, koronavirüs artışının gözlemlendiği illerin arasında Samsun'un da olduğunu belirterek, Samsun'da koronavirüs vakalarının yüzde 50 ila yüzde 100 arasında arttığını söyledi.

Korkutan bu açıklamanın ardından Samsun Valiliği’nin sosyal medya hesabından uyarıda bulunarak, Samsunlulara zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları çağrısında bulundu.

ZORUNLU OLMADIKÇA EVDEN ÇIKMAYIN

Açıklamada, salgının seyrini değiştirmek sizin elinizde. Alınan tedbir ve kısıtlamaların daha iyi ve hızlı netice vermesi için sizin desteğiniz şart. Lütfen zorunlu olmadıkça evinizden çıkmayın" ifadelerine yer verildi

İŞTE BAKAN KOCA'NIN O AÇIKLAMASI;

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Samsun'da koronavirüs vakalarının yüzde 50 ila yüzde 100 arasında arttığını açıkladı.

SAMSUN 15 İL ARASINDA

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Samsun'un, koronavirüs vakalarının yüzde 50 ila yüzde 100 arasında artış gösterdiği 15 il arasında olduğunu ifade etti.

YÜZDE 50 İLA YÜZDE 100

Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından gerçekleştirdiği basın açıklamasında, ekim ayından sonra vaka artışında dünya genelinde patlama yaşandığını belirten Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Samsun'da koronavirüs vakalarının yüzde 50 ila yüzde 100 arasında arttığını belirtti.

EVDE KALIN ÇAĞRISI

Vatandaşlara mecbur kalmadıkça evden çıkılmaması konusunda uyarıda bulunan Bakan Koca, "Vatandaşlarımız kalabalık ortamlardan kaçınmalı ve hassasiyetle koronavirüs kurallarına uyması halinde vaka artış hızında düşüşler yaşamaya başlayacağız" dedi. "Son bir hafta içerisinde yüzde ellinin üzerinde vaka artışı olan 15 ilimiz var. Bunlar sırası ile; Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Trabzon, Aydın, Muğla, Zonguldak, Ordu, Çanakkale. Bu illerde yüzde elli ile yüzde yüz arasında artışlar oldu. Antalya, Düzce, İzmir, Manisa ve Tekirdağ da bu sınıra yaklaştı. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli, Gaziantep de hasta yoğunluğunu yönetebilmek için bütün sağlık kuruluşlarımız büyük çaba harcıyor. Her kapasitenin de bir sınırı vardır. Lütfen, hiç kimse kendini mücadele sorumluluğu taşımaktan uzak görmesin."

O İLLERİ UYARDI YÜZDE 100'Ü AŞAN ARTIŞLAR VAR

İzolasyondaki kişilerin düzenli takibi yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Türkiye ülke genelinde standart protokollerin uygulanması, tüm hizmetlerin ücretsiz gerçekleştirilmesi yönünden dünyada fark yaratan ülke oldu. Tatil nedeniyle memlekete dönüşlerin olduğu, kurban bayramı sonrası Anadolu'da hızlı bir artış yaşadık. Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Van, Muş, Hakkari ve Ankara'da yüzde 100'ü aşan artışlarımız oldu.

Bölgelere giderek yerel yöneticilerimizle illeri ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tuttuk. Eksikliklerimizi, ihmal ettiklerimizi tespite çalıştık. Yerinde yaptığımız değerlendirmelerle yaz döneminin bitmesine bağlı artan seyahatlerle alınan tedbirler sayesinde kontrol altına alındığını gördük. Test sonuçlarının hızlandırılması, tedaviye erken başlama, filyasyon süresinin kısaltılması gibi tedbirlerimizin yanında hastanelerimizde yoğun bakımı arttırdık, ilave yataklar açtık.

Hasta sayılarında dramatik düşüşler sağlandığını, hastanelerimizin yükünün hafiflediğini gördük. Sorunların üstesinden birlikte geldik. Hayatı kısıtlamadan, sokağa çıkma kısıtlılığı gibi yasaklayıcı önlemler almadan olumlu neticeler alabildik.

Temmuz'dan sonra test yaptığımız grubun özelliği nedeniyle sadece semptomlu hastaları bildirdiğimiz için veri tablosunda gerçek mahiyetin anlaşılması adına hasta ismini kullanmayı tercih ettik. Bu konuda haksız ithamlarla karşılaştık. Dünyadaki hasta karşılaştırmalarında uyum sağlamak, sistemi riske eden durumu yansıtmak amacıyla ağır vakalarımızın sayısını da paylaşmayı tercih ettik.

Sağlık personelimizin insanüstü gayretlerine yol açan yer yer hastanelerde bizi zor duruma düşüren hastaneye yatmak zorunda kalan hastalardır. Hasta sayılarımızı, ağır hasta sayılarımızı her gün eksiksiz kamuoyuyla paylaştık. Vatandaşımız pozitif çıkan, evinde takip edilen, izolasyonda tutulan vakaların hepsinden haberdar olmak istiyor. Bu vakalarla ilgili her türlü bilgi sistemimizde kayıtlı. Filyasyon ekibimizin tespit ettiği temaslılar da sistemimizde işlenmektedir.

HES koduyla riskli kişiler tespit edilebilmektedir. Güvenlik güçlerimiz, kamu kurumlarımız, okullarımız bu sisteme erişip sorgulama yapabilmektedir. Testi pozitif olanlar ve bunların temaslılarını HES kodu üzerinden sorgulamak mümkündür. Halen kapasite arttırmaya devam ediyoruz. Laboratuvar altyapısı yeterli olan sağlık kuruluşlarımızı yetkilendirdik.Taramalar, iş yerleri ve artık kendi isteğiyle vatandaşlarımız test yaptırabilmektedir.

Önümüzdeki günlerde kapasitemizi 200 binli rakamların üzerine çıkaracağız. Test kapasitemiz ve test politikamızın revizyonu Bilim Kurulu'nda gündem oldu. Artık açık test politikasına geçtiğimiz kabul edilebilir. Semptom göstermeyen pozitif vakaları da günlük tabloda vermeyi planlıyoruz.

Pandemi seyrini daha iyi anlayabilmek sağlık sisteminin yanıtını daha iyi kavrayabilmek, rehavete düşmemek için dikkatinizi günlük hasta ve ağır hastalarımıza odaklanmanızı tavsiye ederim. Alarm zilleri burada çalıyor. Görünen o ki hayatımızı bir süre daha disiplin altına almak zorundayız.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Aşı adayları geliştirmeye çalışan ender ülkelerden biriyiz. Bir tanesi klinik öncesini başarıyla tamamlamış ve gönüllüler üzerinde uygulanmaya başlanmıştır. 44 gönüllüye uygulama yapıldı. İkinci doz 26 Kasım / 14 tarihleri arasında yapılacak. Nisan ayında ilk aşıya kavuşmamızı ümit ediyorum.

Aşı konusunda çalışma yapan ve aşı değerlendirme komisyonunun onayını alan bilim adamlarımızı ayrım yapmaksızın destekliyoruz. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde faz çalışmalarıyla ilgili kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu yıl bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim.

Yorumlar (0)