banner1571

banner1585

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Armutçu: Esnaf endişeden kurtulsun 

SP İl Başkanı Temel Armutçu, Toybeleden'de dükkan sahibi olmak isteyen Gülsan esnafının endişeden kurtulması gerektiğini söyledi.

Samsun 03.03.2021, 00:03 03.03.2021, 08:08
159
Armutçu: Esnaf endişeden kurtulsun 

Armutçu: Esnaf endişeden kurtulsun SP İl Başkanı Temel Armutçu, Toybeleden'de dükkan sahibi olmak isteyen Gülsan esnafının endişeden kurtulması gerektiğini söyledi.


 


Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Toybelen'deki  dükkan fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek Gülsan esnafına destek olunması gerekttiğini söyledi. 

GÖRÜNÜRDE ESNAFIN MENFAATİNE 
"31 Mart 2021 tarihi satın alma teklifi vermek için de son gün" diyen Başkan Armutçu, "Satış işlemleri gerçekleştikten sonra, alıcılar yüzde 10 peşinat tutarını, 6'şar ay aralıklarla da yüzde 7,5'erden iki defa ödeyecekleri tutarla yüzde 25 peşinat ödeyecekler. Teslimat sonrasında da 5 yıl vade ile geri kalan tutar ödenecek. Satış şartlarını bu şekilde okuduğumuzda, ne kadar Gülsan esnafının veya işyeri sahibinin menfaati yönünde olduğu görünüyor değil mi? Halbuki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2021 yılı için açıkladığı binaların metrekare inşaat maliyet bedellerine göre maliyeti bin 65 lira iken, Toybelen'deki bir işyerinin metrekare satış fiyatı bin 450 liraya tekabül etmektedir. Bu fiyata ayrıca yüzde 18 KDV de eklenecek. Dolayısıyla, 100 metrekarelik işyerinin satış bedeli 407 bin lira, 200 metrekarelik işyerinin satış bedeli de 814 bin lira olmaktadır" ifadelerini kullandı

ARMUTÇU'DAN DEMİR'E SORULAR 
Başkan Armutçu 2021 yılı "Ahi Evran Yılı" olarak ilan edilmişken, Gülsan esnafı endişeden kurtulması gerektiğini belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'e şu soruları sordu: 

*Bu fiyatlarla bu işyerlerini Gülsan'daki kaç esnaf veya işyeri sahibi alabilir ? 

*100 metrekarelik işyerine talep daha fazla olacakken, 200 metrekarelik işyerinin daha fazla yapılmasının maksadı nedir ?

*En son TOKİ tarafından yapılan Konya Sanayi Sitesi'ndeki işyerlerinin satış şartları ve fiyatları ortadayken, Toybelen Sanayi Sitesindeki işyerlerinin satış şartları emsallerinden neden farklı, fiyatı neden daha pahalı?

*Toybelen Sanayi Sitesinden işyerleri satın alabilmek için Gülsan'da esnaf veya işyeri sahibi olma şartı neden iptal edildi?

*Şehir merkezine 20 km uzakta olan Toybelen Sanayi Sitesine toplu taşıma ile ulaşım nasıl sağlanacak? Atakum veya Canik'te oturan bir kişi kaç vasıta ve kaç saatte ulaşabilecek?

*TOKİ mevzuatına göre ocak ve temmuz aylarında memur maaşlarına yapılan artış kadar artacak olan taksit miktarını hesaba katmasak bile 100 metrekarelik'lik işyerini satın alan bir kişi aylık 5 bin liralık taksit tutarını düzenli olarak ödeyebilir mi?

*Bir kişi en fazla 3 adet işyeri alma talebi yapabilecekken 8 adet işyeri alma talebi yapan olduğu doğru mu? 3 ve üzeri talep yapan kaç kişi var?

*Gülsan'da broşür dağıtılarak, görevlendirilen bir personelin "siz almazsanız almak için sırada bekleyenler var" dediği doğru mu?

*Büyükşehir Belediyesi'nin projeye mali açıdan katkısı nedir?

Yorumlar (0)