banner1518

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1534

Dumping sendromu nedir

Midenin bir bölümünün ya da tamamının alındığı ameliyatlar veya gastrik bypass operasyonu sonrası ortaya çıkabilen 'Dumping Sendromu', midenin çok hızlı boşalması ile karakterize bir semptom olarak tanımlanabilir.

SAĞLIK 09.01.2021, 13:37 09.01.2021, 15:38
3478
Dumping sendromu nedir

DUMPİNG SENDROMU NEDİR ?
'Hızlı gastrik boşalma'  dumping sendromu, ince barsağın alt kesimleri (duodenum ve jejunum) mideden gelen sindirilmemiş gıdalarla çok hızlı dolarsa oluşur. Bulantı ve abdominal kramplar gibi istenmeyen sindirim sistemi belirtileri verir. Bu belirtiler midede yeterince işlem görmeden barsağa geçen içeriğin ince barsak tarafından sindirilememesine bağlıdır. Dumping sendromu ayrıca gastrik bypass cerrahisi geçirmiş hastalarda şeker ve bazı nişastalar gibi basit karbonhidratların veya yüksek glisemik indeksli gıdaların alınması ile de tetiklenebilir.

İKİYE AYRILIR
Hızlı mide boşalımının iki varyasyonu vardır: Erken ve geç dumping. Bu iki tipte belirtilerin yedikten sonra ne zaman ortaya çıktığı ve türü farklıdır. Erken dumping öğün sırasında veya hemen ardından meydana gelir. Sebep daha çok büyük miktarda mide asidi ve sindirilmemiş gıdanın ince barsağa geçişidir. Erken dumping semptomları karın ağrısı, kramplar, geğirme, çarpıntı, bulantı, kusma, ishal ve nefes darlığıdır. Aksine, geç dumping tipik olak yemekten 1-3 saat sonra ortaya çıkar. Geç Dumping’de esas mekanizma yüksek miktarda şeker içeren gıdanın barsağa geçişi ve kan şekerinin ani yükselmesidir. Pankreas buna cevap olarak insülin salgılar. Bu kez de kan şekeri ani şekilde düşer. Geç dumping belirtileri düşük kan şekerine bağlı halsizlik, baş dönmesi ve bitkinliktir. 

BELİRTİLERİ NELERDİR ?
Erken dumping belirtileri genelde bir öğünü bitirdikten sonra 30 dakika içerisinde ortaya çıkar ve genelde şunlardır: Bulantı Kusma, ishal, kramp tarzında karın ağrısı, şişkinlik hissi, halsizlik, baş dönmesi, soğuk terleme. Geç dumping sendromu belirtileri yemekten 2-3 saat sonra ortaya çıkar ve şunlardır: Düşük kan şekeri (hipoglisemi) Halsizlik Soğuk terleme Baş dönmesi Hızlı veya düzensiz kalp atımı.

TEDAVİSİ NEDİR ?
Diyet değişiklikleri belirtilerin ortaya çıkışını ve ağırlığını azaltabilir. Hızlı gastrik boşalmadan muzdarip hastalar yeme alışkanlıklarını değiştirmek ve çok sayıda küçük öğünlerle beslenmek zorundadır. Günde 5-6 küçük öğün idealdir. Diyetteki protein ve lif miktarı arttırılmalı, yüksek kalorili besinlerden ve rafine şekerlerden kaçınılmalıdır. Gıdalara kıvam arttırıcı eklenerek geçiş yavaşlatılabilir. Ek olarak, gıdalarla birlikte sıvı almamalıdırlar. Son olarak da, gıdaların çok iyi çiğnendiğinden emin olunmalıdır.

NASIL BESLENİLMELİ ?
Dumping sendromlu hastalarda düzenlenecek diyetin hem belirtileri önlemesi, hem de gereken günlük besin öğelerini sağlayabilmesi gerekir. Uygulanan cerrahi türüne göre, vitamin ve minerallerin emilimi ciddi şekilde azalmış olabilir. Bu nedenle bazı hastalarda demir, kalsiyum, folat, B12 gibi vitamin ve minerallerin ekstra olarak verilmesi gerekebilir.  

Yorumlar (0)