banner1365

banner1345

17.10.2018, 09:08

Menisküs Yaralanmaları

Menisküs Yaralanmaları

Vücudumuzun en sık yaralanan bölgelerinden biri menisküslerdir. Menisküs diz ekleminin ortasındaki fibrö-elastik doku parçasıdır. Menisküsler yapı gereği sert, düz ve lastiksi bir dokudur. Eklem yüzeyini doldururlar ve onu yastık gibi destekler. Dizde bir adet iç kısımda (iç menisküs) ve bir adet de dış kısımda (dış menisküs) olmak üzere iki adet menisküs bulunur. Menisküsler için ‘’diz süspansiyonundan sorumlu’’ yapılar diyebiliriz.

Menisküsler, diz bölgesinde ‘C’ ve şeklinde mevcut olan ince yastıkçıklardır. Dizde yuvarlak uyluk kemiği ile düz kaval kemiğinin uyumlu bir eklem oluşturması, yükün taşınması, birçok yöne dönme hareketinin yapılabilmesi, uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki güç dengesinin sağlanması gibi görevleri vardır.

Her ne kadar menisküs yırtıkları sporcu hastalığı olarak bilinse de, her yaş grubundan menisküs yırtığı gözlenebilir. Menisküs yaralanmaları genellikle ani bir hareketle dizde dönme sonucu ve spor aktiviteleri sırasında meydana gelir. Bulguları arasında dizde şişlik, hareket kısıtlılığı ve ağrı vardır. Bazen de kopan menisküs parçaları dizi hareket edemez hale getirir ve diz kilitli bir durum alır. Kronik yırtıkların belirtileri ise genellikle ibadet sırasında diz büküldüğünde hissedilen ağrı ve merdiven inip çıkarken yaşanan zorluktur.

 Tedavi için ilk basamak doğru teşhis konulmasını içerir, çünkü diz bölgesinde yaralanma çeşitlerinin çokluğu nedeniyle bazen menisküs yırtıkları gözden kaçabilir. O yüzden yukarıda belirtilen bulguların varlığında mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına muayene olmanızı öneririm. Yeni oluşmuş yırtıklarda, diğer spor yaralanmalarında da uyguladığımız ‘’istirahat, buz uygulama, bandaj ve etkilenen dizi kalp seviyesinin üstünde tutma’’ geçerli bir tedavi iken, genç ve sporcu bireylerde ameliyat ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. 40 yaş üzeri bireylerde ise, yaralanma daha ziyade yaşlılığa bağlı zayıflık yırtıklıkları sonucu oluşmaktadır.

Menisküs cerrahisi genç ve yaşlı bireylerde kapalı yöntem olan artroskopi metodu ile gerçekleştirilmektedir. Genç hastalarda özellikle büyük yırtıklar tamir edilirken, ileri yaşlarda gözlenen küçük yırtıklar kesilerek çıkarılmaktadır. Yine kilitlenmiş bir dizde cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Ameliyat sonrası eğer yırtık tamir edilmeyip çıkartıldıysa, ayağa kalkma ve yürümeye başlama hemen gerçekleşmektedir. Tamir durumuna göre ayağa kalkıp yük verme 4-6 hafta ertelenmektedir. Ancak unutmayın; her menisküs yırtığı ameliyat gerektirmez.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Ahmet PİŞKİN

Ekim 2018- Samsun

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16