banner1365

banner1345

01.05.2019, 09:31

HERKES EKONOMİDEN ANLAYABİLİR, YETER Kİ BÖYLE ANLATILSIN

Bundan tam iki bin dört yüz yıl önce Atina’da bir adam şehrin tanrılarına inanmamak, onların yerine başka tanrılar koymak ve gençliği zehirlemek suçlamasıyla idam edildi. Sarkık dudakları, uzun sakalı, basık burnu ile dikkat çeken bu adam insanlık tarihinin gördüğü en büyük filozoflardan biri olan Sokrates’ti. Bilindiği kadarıyla Atina şehrinin sokaklarında dolaşan ve gençlerle sohbet eden Sokrates, bu gençlere sorular sorar ve gerçek bilgiye ulaşmaları için diyalektik yöntemini kullanırdı. O, “Atina uyuşuk bir at ve ben de onu uyandırmaya çalışan bir at sineğiyim.” diyerek bu yöntemini ve niyetini özetliyordu adeta. Sokrates’in yöntemi ve niyeti muhakkak ki yaşadığı dönemde çokça tartışıldı ve dönemin hakim unsurları tarafından zararlı görülüp baldıran zehri içerek idam edilmesine karar verildi.

İki bin dört yüz yıl önce gençlere sorular sorup gerçeğe ulaşmalarını arzulayan bu filozofun yaşadığı topraklardan bir kitap kazandırıldı dilimize geçtiğimiz aylarda. Bir dönem ekonomik kriz haberleriyle gündemimizi meşgul eden Yunanistan’ın eski ekonomi bakanı Yanis Varoufakis tarafından kaleme alınan “Kızımla Ekonomi Sohbetleri”, Epsilon Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. İnsanın doğuştan bilgiye sahip olduğuna inanan ve sorular sorarak insanların içindeki bu bilgiye ulaşmalarını sağladığına inanan Sokrates’in aksine Yanis Varoufakis ekonomi gibi yaşantımızı en ince noktasına kadar ilgilendiren bir konuda doğru kararlar alabilmemiz, daha doğru bir ifadeyle doğru yere, doğru açıyla bakabilmemiz için bilmemiz gereken asgari bilgiyi biz okuyucularına yormadan, zorlamadan sunmayı başarıyor. Zira kendi ifadeleriyle “Herkesin ekonomi hakkında güvenle konuşmasını sağlamak, sağlıklı toplum ve gerçek demokrasi içi  bir ön koşuldur.”

Doğaya bağımlı, doğayla dost yaşayan atalarımızın aksine insanı yücelten ve dünyaya hakim kılan düşüncenin yayılımıyla birlikte insanlığın tüm sihri de kaybolmuş oldu. Bugün dünya, yeni bir yarının şafağında. Kimse teknolojinin desteğini arkasına alan kapitalizm canavarının ne yapacağını, nasıl davranacağını kestiremiyor. Bu canavarın iplerini elinde tutan az sayıdaki muktedirin gelişen her teknolojik detayla birlikte ellerinin daha da güçlendiği aşikâr. Sanayi Devrimi bugün insanlığı tüketim kapitalizminin  korkunç yüzüyle karşı karşıya bırakmış durumda. Mağazalara hangi kapıdan gireceğinize, hangi kapıdan çıkacağınıza, alışverişiniz esnasında hangi müziğin çalınacağına, satılan ürünün ambalajında hangi renklerin ve yazı stilinin kullanılması gerektiğine karar veren ve beynimizdeki “Satın Al!” butonunu bulmaya çalışan bu güç, muktedirlerini her geçen gün daha zengin ve daha güçlü kılarken bizleri daha zayıf ve çaresiz bırakıyor. İşte bu noktada Varoufakis’in bu kitabı insanları bu önemli konuda bilgilendirmeyi, adeta Sokrates’in metaforundaki at sineği gibi, uyuyanları uyandırmaya çalışıyor. Yazara göre ekonomiyi uzmanlara bırakırsak böylece elle tutulur tüm kararları da onların eline bırakmış oluruz.

Bu eseri özellikle gençler için yazdığının altını çizen Varoufakis’in kitabı adından da anlaşılacağı üzere kızı Xenia ile sohbet edermiş havasında  geçiyor. Konuyu mümkün olduğu kadar basit haliyle sunmaya çalışan yazar herhangi bir dipnot, referans veya akademik bir kitaba atıfta bulunmadan kaleme almış kitabını.

Piyasa toplumunun güçlendiği ve kapitalizmin, daha çok satma, daha çok kazanma arzusunun değerleri yerle yeksan etmeye çabaladığı; kirli ellerini kitap/edebiyat dünyasına daldırarak yazar Ümit Alan’ın tabiriyle “kitap benzeri ürünlerin” satış rekorları (!) kırdığı; okuma alışkanlığının hele de nitelikli okumanın değer yitirdiği; bilgiye ulaşmanın giderek daha kolaylaşmasına rağmen özellikle gençlerin genel kültür yönünden giderek daha fazla zayıfladığı günümüzde Yanis Varoufakis’in bu kitabı “Ekonomi, Kriz, Kapitalizm, Metalaşma, Piyasa Toplumu” gibi pek fark etmesek de hayatımızı dizayn eden kavramların herkes tarafından anlaşılmasını sağlayan ve geniş bir okuyucu kitlesine hitap eden dikkat çekici bir çalışma.

Yorumlar (0)
17°
sisli
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13