banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

24.07.2019, 09:14 192

Hayaller ve ticari yolculuk

Dün özetle, marka değerinizi korumaya alın ve tedirgin olmayın diyerek uyarıda bulunduğumuz yazıyla ilgili tamamlayıcı nitelikte, birçok yorum geldi. Bana bizzat ulaşarak “evet tedirginiz” diyenler, böyle dönemleri daha önce de yaşadıklarını belirterek, en az hasarla bu dönemi geçmek istediklerini söyledi.

Özellikle neden üç aylık planlama diye yazdınız, planlamalar özellikle şirket bazında yıllık ele alınır ve dönemsel olarak değerlendirilir diyenler oldu. Bu soruyu soran arkadaşım aslında cevabı da kendi içinde vermişti zaten. Evet. Dönemsel değerlendirmeler yapılır ama bu dönem, özel planlama gerektiriyor.

Bir de dönem ya da konjonktüre bakmaksızın hayallerine ulaşmak için yatırım yapmaktan çekinmeyen bir grup var. Onlar cesur girişimciler. Doğru planlama ve marka ile yolculuklarını başlatmak istiyorlar. Ancak en büyük sıkıntı hayallerini mi planlayacaklar, yoksa kurmak için harekete geçtikleri işi mi planlayacaklar, biraz karışıklık yaşıyorlar.

Ticaret cesur olanları sever, hatta öncelik de tanıdığı söylenebilir. Ancak hayallerin de en fazla sekteye uğradıkları mecra olduğunu söylemeye ise sanırım gerek bile yok. Hem cesurum hem de hayallerimin peşinden giderim diyen girişimcilerin, en fazla dikkat etmesi gereken husus ise budur.

Hepimiz gözlemliyoruz. Kısa zaman içerisinde etrafımızda ya da gezdiğimiz yerlerde onlarca ticari işletme açılıyor ve kısa zaman içerisinde kapanıyor. Bazen bu hıza yetişmek bile zor oluyor. Sizin açık sandığınız bir işletme çoktan kapanmış olabiliyor.

Harcanan onca emek, para, zaman ve hayallerin yanı sıra hatırı sayılır bir borç da kişiye bakiye kalıyor. Her şeyi doğru yaptığını düşünürken bir anda nasıl bu hale geldiğini ise çoğu zaman kişiler anlayamıyor, hatta algılayamıyor.

Böyle zamanlarda hala cesur kalmayı başaranlar kendini, panik yapanlar profesyonelleri, kızgın olanlar ise çevrelerini suçlar. Sonuç buraya vardıktan sonra kimi suçladığınızın artık bir önemi yoktur.

Elbette her şey bitmiş olmaz ama belki de çok başarılı olacak bir ticari girişim, henüz başlangıç aşamasında son bularak acı bir tecrübe olarak hayatınızda yerini alır. Hayallerin peşine düşmek ve onu gerçekleştirmek başkadır, gerçeğe yüz çeviren bir ticareti planlamak başkadır.

Elinizde doğruların olması da yetmez çünkü doğru zaman diye bir kavram vardır. Paranızın olması da yetmez çünkü bütün detayların ince ince hesaplandığı bir planlamanızın olması gerekir. Bu planlama işin hacmine ve içeriğine göre bazen bir yıl bazen ise daha fazladır.

Şirketler önceden olduğu gibi uzun soluklu olmuyor. Yeni dönem şirketler ve ticaret, kısa süreli ve fırsatlara odaklı olarak gelişim gösteriyor. Ancak siz başarılı bir işletme oluşturmak peşindeyseniz ve çok iyi bir fikriniz olduğuna inanıyorsanız, sadece yüreğinizi değil, her biri alanında uzman profesyonelleri de dinlemelisiniz. Belli bir kitle ve ticari hacim beklentiniz varsa bu olmazsa olmazdır.

Ticari bir işletme heyecanıyla kendi markanızı oluşturmak için yola çıktıysanız, bu yolculuğu sadece doğru insanlar ve doğru planlama ile yapabilirsiniz. Bugüne kadar ortaya hiçbir ciddi başarı ortaya koyamayan, sözde tecrübelere ise ayrıca dikkat etmelisiniz.

Çünkü onlar duygusal lafebeliği yaparak ay sonu aldıkları maaştan başka bir şey düşünmez. Sonunda ise bir düşüğüne başka bir yere maaş için arkalarına bile bakmadan yola devam ederler.

İşletme kendi prensip, ilke, uygulama ve yöntemlerini sadece müşterilerinin memnuniyetine göre belirler. Markasını güçlendirmek için kararlar alır. En ufak bir vizyon belirtisi olmayan kişilere ne hayallerinizi ne de işletmenizi asla teslim etmeyin.

Zira hayat boşlukları, size ve hedeflerinize göre doldurmaz…

Yorumlar (0)
banner1474
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05