banner1579

banner1577

banner1334

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

Sağlık Bakanlığı aşı kurallarını yayımladı! O hastalığa dikkat

TÜRKİYE'de sağlık çalışanlarının aşılanması sonrası bugünden itibaren aşı programının 2. adımına geçiliyor. Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının uygulanmasıyla ilgili kuralları 15 maddede açıkladı.

Genel 19.01.2021, 09:57
221
Sağlık Bakanlığı aşı kurallarını yayımladı! O hastalığa dikkat

Sağlık Bakanlığı aşı kurallarını yayımladı! O hastalığa dikkat TÜRKİYE'de sağlık çalışanlarının aşılanması sonrası bugünden itibaren aşı programının 2. adımına geçiliyor. Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının uygulanmasıyla ilgili kuralları 15 maddede açıkladı.

İşte 15 maddede Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı aşı kuralları: 

- İstenmeyen etki takibi için (daha çok sağ el kullanıldığından dolayı) aşı tercihen sol koldan yapılacak.

- Kuduz ve tetanos aşısı gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilecek.

- İnaktif COVID-19 aşılaması ile canlı aşılar arasında öncesinde ve sonrasında en az 4 hafta süre bırakılacak.

- Aşı, kişiye oturur durumdayken uygulanacak. Aşı sonrası kişi 15 dakika süreyle sağlık tesisinde bekleyecek.

Hamile ve emziren anneler de dahil edilecek

- Covid-19 aşısı ikinci bir talimata kadar hastalığı geçiren ya da aşı uygulamasından 10 gün önce doğrulanmış bir Covid-19 vakası ile teması olan kişilere uygulanmayacak.

- Gebelikte inaktif pandemik Covid-19 aşısının uygulamasına ilişkin veri bulunmuyor. Covid-19 hastalığını ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilecek. Ancak hamileliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilecek.

- Emzirme döneminde CoronaVac aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmuyor. Hastalığı ağır geçirme riski yüksek olan emzirenlere, kendi istekleri halinde uygulanabilecek.

Bu hastalığı olanlar dikkat

- Kontrolsüz epilepsi gibi enfeksiyonla ya da aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık tanısı bulunanlara, takip eden klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilecek.

- Kanama bozukluğu olan hastalarda intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabilir.

- Pandemik aşısının ilk dozu sonrasında anafilaksi (hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyon) öyküsü varlığında ikinci doz uygulanmayacak.

- Aşı, 38 derece ve üzerinde ateşi olanlarda, henüz kesin tanı konulmamış akut hastalığı olanlarda ve epilepsi (sara) gibi kronik hastalıkların akut atakları sırasında ertelenecek.

Yorumlar (0)