banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1324

Özgüven kaybının nedenleri ve çözümü

Özgüven kaybının nedenleri ve çözümü nedir ? Gençlerde görülen öz güven eksikliği, içine kapanık, sosyal ortamlardan uzak duran ve psikolojik sorunları olan kişilerde görülmektedir.

Genel 09.01.2021, 16:47 09.01.2021, 21:05
93
Özgüven kaybının nedenleri ve çözümü

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ NEDİR ?
Genellikle gençlerde görülen öz güven eksikliği, içine kapanık, sosyal ortamlardan uzak duran ve psikolojik sorunları olan kişilerde görülmektedir. Kişide sürekli olarak negatif düşünme, kendine güvenmeme, aşağılık duygusu, depresyon ve eleştirileri reddetme gibi durumlar gözlemlenir. Yaşam tarzı öz güven eksikliğini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ebeveynlerin çocukların üzerinde kurduğu baskı ve çocuklarına karşı güvensiz olmaları öz güven eksikliğinin oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. 


ÖZGÜVEN KAZANMANIN YOLLARI 
Öncelikle kendinizi sevin ve hiçbir şeyin sizden değerli olmadığını bilin. Kendinize değer vermeniz başkalarının da sizi değerli görmesini sağlayacaktır. Kendinizi savunun, fikrinize, düşüncenize, karakterinize ve inançlarınıza ters düşen herşeye “hayır!” demeyi öğrenin. Fikrinize ve karakterinize ters düşen veya inanmadığınız her olay sizi başarısızlığa bir adım daha yaklaştıracaktır. Gerekirse bir uzmandan yardım alın. Psikolog desteği ile kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Kendinize çok büyük ve uç noktalarda hedefler belirlemeyin. Küçük hedeflerle başlayın ve yapabileceklerinizin farkına varın. Zamanla başardıkça hedefleriniz de büyüyecektir. Sevdiğiniz ve istediğiniz hedeflerin peşinden gidin. Mecbur kaldığınız için sevmeden yaptığınız her iş sizi mutsuz edecektir. Pes etmeyin, vazgeçmeyin ve deneyin. Siz isterseniz yaparsınız. Kendi hak ve hürriyetinize karşı herhangi bir baskıya, zorlamaya karşı sessiz kalıp kabullenmeyin. Kendi fikirlerinizin arkasında durun ve savunun. Ancak sizin haklarınıza karşı gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı durabilceğiniz gibi siz de başkalarının fikir ve haklarına müdahalede bulunmayın. Başardığınız her iş için kendinize ödüller verin. Hiçbir başarı şans değildir. Başarı emekle elde edilen bir şeydir. Duygularınızın mantığınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Yaşadığınız her olumsuzlukta, her başarısızlıkta veya üzüntüde mantığınızı göz ardı etmeyin. O anki duygularınız gelip geçici olabilir. Ve en önemlisi öğrenmeye devam edin. Öğrenmenin sonu yoktur. Bilmediğiniz her şey için umutsuzluğa kapılmayın, utanmayın ve pes etmeyin!

Yorumlar (0)