banner1571

banner1365

banner1575

banner1345

banner1525

banner1324

HES kodu nasıl alınır? HES kodu alma, sorgulama

Koronavirüs salgınıyla birlikte hayatımıza giren kişilerin risk haritasını gösteren HES kodu HES kodu alma nasıl yapılır? HES kodu nereden alınır, sorgulanır? İşte merak edilenler...

Genel 28.11.2020, 11:49
196
HES kodu nasıl alınır? HES kodu alma, sorgulama

HES kodu nedir, ne işe yarar? Kovid-19 salgını ile birlikte hayatımıza giren HES kodu artık birçok alanda kullanılıyor. İlk olarak seyahat için kullanılan HES kodu şimdilerde birçok yere girişte kontrol ediliyor. HES kodu uygulaması ile kişiye Kovid-19 tanısı konulup konulmadığı belli oluyor. HES kodu uygulamasında kişinin risk haritası görüntüleniyor. Peki, HES kodu alma nasıl yapılır? HES kodu nereden alınır, sorgulanır? İşte merak edilenler...

HES kodunun uygulama alanı her geçen gün genişliyor. Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonunuza indirerek HES kodu alabildiğiniz gibi; SMS ya da E-Devlet aracılığı ile de HES kodu almanız mümkün. Peki, HES kodu alma işlemi nasıl oluyor? İşte HES kodu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı.

HES KODU NEDİR? 

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMA 

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

E-DEVLET UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA 

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

SMS İLE HES KODU ALMA 

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

Yorumlar (0)