banner1219

Çocuklarla İletişim

Bilinçli ebeveynlerin çoğu ,çocuk yetiştirmenin en zor olanının iletişim olduğunu bilir. Bunu yaparken de doğru bildiğimiz yöntemler tam tersi sonuçlar vermektedir. Bu yazımda size bu konuyla ilgili yardımcı olmaya çalışacağım.

Sevgili anne babalar;

  • Çocuğunuza kural koyarken keskin uçlu ve açıklayıcılığı olmayan kelimeler kullanmayın. Örneğin yemek öncesi ısrarla çikolata yemek isteyen çocuğunuza “hayır” demek yerine , “yemek saatimiz geldi, hep birlikte yemek yedikten sonra bir parça yiyebilirsin” diyebilirsiniz.
  • Biz yetişkinler nasıl saygı görmek, anlaşılmak, sevilmek, dinlenilmek istiyorsak çocuklar da aynı duygu ve isteklere sahipler. Bu yüzden onlara “hayır” deyip gönderdiğimizde daha çok sinirlenecek, “ne zamana kadar hayır, evet de olacak mı, hiç mi yiyemeyeceğim çikolata” gibi düşüncelere kapılıp hırçınlaşacaktır.
  • Okuldan gelen çocuğumuza “bugün neler öğrendiniz” sorusunu sormak yerine “ bugün okulda ilginç ve mutlu edici bir şey oldu mu” gibi sorular çocuğunuzu rahatlatacak ve gününü anlatma isteği uyandıracaktır. Böylece onunla sohbet konunuz belirlenmiş ve çocuğunuz sıkılmadan sizinle diyalog kuırmuş olacaktır.
  • Çocuğunuz belirli yaş döneminde bağırma, inatlaşma ve hatta vurma gibi tavırlar sergileyebilir. Böyle bir durumda “ kaç defa söylemem gerekiyor böyle konuşmaman gerektiğini” ya da “ bu hareketler ne kadar yanlış” demek yerine “ kızgınsın anlıyorum ama daha farklı kelimelerle ve skince bana anlatabilir misin nedenini” demeniz daha doğru ve sakinleştirici olacaktır.
  • Son olarak çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamayın. Onların hatalarını yüzüne vurmak yerine yanlış yaptığını gördüğünüzde “bunu başka nasıl yapabilirdin, fikrin var mı” ya da “ dinlemek istersen benim aklıma bir fikir geldi bununla alakalı, sen de bu arada düşün biraz belki başka şeyler gelir aklına” deyip beyin gelişimini olumlu yönde destekleyin. Kendini yetersiz hissetmemesi çok önemli….
YORUM EKLE

banner1226

banner1127

banner1148