banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

09.11.2018, 09:05

BEYAZ ÖLÜM TUTSAKLIKTAN KURTULUŞA SARIKAMIŞ

Türk halkı adsız kahramanlarla doludur. Bu kahramanların çok azı ulusça bilinir.
Ne yazık ki büyük çoğunluğu bilinmez. Tarih sayfalarına da geçmez. Bu meçhul kahramanlar vatanı için yaptıklarının bilinmesine, adının anılmasına pek de heves etme peşinde koşmamış, tarihin sessizliğine gömülmek Türk’ün yaratılışında vardır.
Ancak tarihin derinliklerinde bu sessiz kahramanları bulup gün ışığına çıkarmak, Türk’ün yiğitliğini, mertliğini, vatan ve milleti için neler yaptığını, nelere göğüs gerdiğini dile getirmek, tarih bilinci taşıyan, eli kalem tutan, özellikle eğitimcilerin görevlerinden biri olmalıdır.
İşte Köy Enstitüsü, Çorumlu öğretmen Muzaffer Gündoğan, dedesi Arif Hikmet’in anılarını bütün gerçekliğiyle romanlaştırmıştır. Yalnızca dedesini mi, canları pahasına balkanlardan Sarımaş’a koşan, savaştan savaşa geçen yanındaki arkadaşlarını, komutanlarını gün ışığına çıkarmıştır.
Çorum nire, Balkanlar nire?
Anadolu nire, Sibirya nire?
Çarpışmalar, kanlı savaşlar, açlık, yokluk, yaralanmalar, tutsaklık ve ölümler… Kim çıkarır bu savaşları? Kim yaşatır bu acıları? Bütün bunlardan sonra insanlık tarihini şöyle özetleyebiliriz. İnsanlar doğdular, acı çektiler ve öldüler…
Sarıkamış’ın yazarı Muzaffer Gündoğar, Çorum’un Mecitözü, Çıkrık köyündendir. O yıllarda, seferberlik duyurusu üzerine köylerinden 128 kişi savaşa gitmiş, yalnızca üç beş kişi dönebilmiştir uzun yıllardan sonra.
Roman sürükleyici, yer yer şiir ve destanımsı türkülerle bezenmiş. Eline sağlık Muzaffer Gündoğar. 

Yorumlar (0)
banner1474
20°
kapalı
Namaz Vakti 28 Şubat 2020
İmsak 05:40
Güneş 07:05
Öğle 12:52
İkindi 15:57
Akşam 18:30
Yatsı 19:49