Konut kredi faizleri hakkındaki Haberi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati duyurdu. Kademeli kredi faizi için Bakan Nebati, vadelerin 15 yıla yükselebileceğini de belirtti. Sektör faizlerin yüzde 0,65 -0,99 düzeyine inmesini talep ederken, uygulamanın yeni yıl ile devreye alınacağı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Milli yas ilan edildi... Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Milli yas ilan edildi...

BAKAN NEBATİ SON NOKTAYI KOYDU

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 azalarak 102 bin 660 olurken, bunun 13 bin 268’i kredili satışlardan geldi. Konut satışlarında düşüş sürerken geçtiğimiz ay ortaya bir iddia atılmıştı. Bu kapsamda konut sektörü için yeni bir kampanya devreye alınacağı belirtilmişti. Ancak bu iddia Bakanlık kaynakları tarafından reddedilse de bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklama ile konuya son noktayı koydu.

"KONUTTA YENİ KREDİ FAİZ MODELİ"

Bakan Nebati, “Konut sektörünü canlandırmaya dönük ‘gerçek mortgage’ hazırlıklarımız var. Kredi vadesi 15 yıl olabilir. Bu modelde kredi faizleri alınacak konut fiyatlarına göre farklı uygulanacak. Örneğin 10 milyon liranın altındaki konuta uygulanacak faiz, üstündekine göre daha düşük olacak. Yani, kademeli bir model olacak” diyerek ev alma hayali kuranları heyecanlandıran bir açıklamada bulundu. Bakan Nebati bu konuda sektör temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Onların beklentileri konut kredisi faizinin yüzde 0,65 – 0,99 düzeyine inmesi” şeklinde konuştu.

YENİ YILDA HAYATA GEÇECEK

Uygulamanın yeni yıl ile birlikte hayata geçmesi beklenirken detaylar da netleşmeye başladı. Vatandaşların kamu bankaları öncülüğünde konut kredisine ulaşma imkânı sağlanacağı ifade ediliyor. Yeni alınacak karar ile alt, orta ve yüksek gelir grubuna farklı faiz uygulanacak ve evin fiyatı arttıkça faiz oranı artacak, düştükçe faiz oranı düşecek. Sektör temsilcileri ise kampanyanın yerlilerin düşen konut talebini yeniden arttıracağını, sektörün yeni yılın ilk 2-3 ayını hareketli geçireceğini söylüyor. Ayrıca inşaat için bekleyen projelerin de başlamasını sağlayacağı ifade ediliyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.