banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

08.05.2019, 09:34 271

Atakum’da Yeni Dönem ve Beklentiler

Samsun’un Atakum ilçesi bundan sonra da bölgede ve Türkiye’de adından en fazla söz ettirecek yerleşim yerlerinin başında geliyor. Atakum’un sahile sıfır bir yerleşim yeri olması, sırtını Kocadağ’a yaslaması, uzun bir sahil şeridinin bulunması, içerisinde bir üniversite barındırması, diğer ilçelere göre daha düzenli bir yerleşim planına sahip olması gibi nedenlerle, ilçe bölgede bir cazibe merkezi haline gelmektedir. Yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurunun bulunması da bu cazibeyi artırıcı diğer bir etkendir. 2009 yılında 140.000 olan ilçe nüfusunun bugün 200.000’i biraz aşması bu iddiayı doğrular niteliktedir. İlçe yalnızca Samsun ve ilçelerinden göç almıyor. Çevre illerden vatandaşların, özellikle de emekli insanların tercih ettiği bir kent konumunda Atakum.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğü Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2018 sonuçları bakımından Atakum ilçesinde ikamet edenlerden 106 bin 446’sı Samsun nüfusuna kayıtlı iken, 11 bin 543’ünün Trabzon, 11 bin 228’inin Ordu, 6 bin 400’ünün Amasya, 5 bin 553’ünün ise Tokat nüfusuna kayıtlı olduğu tespit edilebilmiştir. Bunun dışında Artvin, Giresun, Rize ve Sinop illerimiz başta olmak üzere özellikle çevre il ve ilçelerden sürekli yeni Atakumlular ilçeye taşınmaktadır. Atakum’un resmi nüfusu 2018 yılına göre 202.618’dir. Bu nüfus’un 98.360’ı erkeklerden ve 104.258’i kadınlardan oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %48,54 erkek, %51,46 kadındır.

Bu son dönemde Atakum’a ciddi yatırımlar yapıldığı ve çeşitli hizmetlerin getirildiği muhakkak. Ancak insan yapısı gereği daha iyiye ve daha mükemmele müştaktır. Bu nedenle Atakum’a yapılan hizmetler ara vermeden devam edecek, yapılmış olan hizmetlerin ise kontrolleri düzenli olarak sürdürülecektir. 2014-2019 yılları arasında ilçeye önemli hizmetlerde bulunmuş olan (eski) Belediye Başkanı Sayın İshak Taşçı’nın teveccühüyle ve (ısrarla söylüyorum) bir şey almak değil bir şey katmak, yük olmak değil yük almak maksadıyla Kent Konseyi Başkanlığı görevini kabul ettim ve beş yıl süreyle bu görevi sürdürdüm. Güzel hizmetlerimiz oldu. Atakum Kent Konseyi belediyeye ve halkımıza ciddi katkılar sundu. Eksikler elbette vardı. Ancak yirmi beş yıldır yapılmamış bir şey yaptık. Atakum ilçesinin her şeyiyle masaya yatırıldığı, röntgeninin çekildiği Atakum Çalıştayı’nı düzenledik ve burada sunulan bilimsel bildirileri ve verileri “Yeni Atakum” adıyla kitaplaştırdık. Bu çalışma Atakum’un gelecek en az yirmi yılına ışık tutacaktır. Bu bile tek başına bir değerdir. Son dönemde, ilçenin bir üniversite kenti de olması hasebiyle üniversitede okuyan gençlere kulak verdik, yüz kadar öğrenciye anket uyguladık. Gördükleri eksiklikleri, getirdikleri önerileri tespit edip not aldık; hem geçmişi değerlendirmek hem de geleceğe ışık tutmak için. Şimdi bu gençlere kulak verelim:

Atakum’da, (evde ya da yurtta) ikamet eden gençlerin çoğu giyim-kuşam ihtiyaçlarını şehir merkezi diye tabir ettikleri İlkadım ilçesinden tedarik ediyorlar. Buna mukabil neredeyse öğrencilerin tamamı gıda ihtiyacını Atakum’da gideriyor. Kitap-kırtasiye ihtiyacının kitap kısmını İlkadım’dan, kırtasiyenin ise yarısını Atakum’dan tedarik ediyorlar. Gençlerin yarısı ulaşımda tramvayı tercih ederken, yüzde yirmi beşi otobüsü ve geri kalan yüzde yirmi beşi de minibüsü tercih ediyor. Tabii ki burada az da olsa özel araçla gelenler de mevcut.

Gençlere, Atakum’da ne tür sosyal etkinlikler görmek istiyorsunuz diye sorduğumuzda; cevapların büyük bir kısmını konser, kitap fuarı, tiyatro, spor ve festival oluşturuyor. Yine gençlere şikâyetleriniz nedir diye sorduğumuzda; toplu taşımanın yetersizliği, pahalılık, özellikle bayanların giyim mağazası ihtiyacı, kiraların yüksek oluşu, trafik sorunu ve dilencilerin çoğalması gibi şikâyetlerin başta geldiğini tespit ettik.

Öğrencilerin serbest zamanlarını daha çok kafe, AVM, oyun-eğlence, az da olsa sporla geçirdiklerini, bu sonuçlardan görmüş olduk. Ayrıca gençlere Atakum’un merkezi neresidir diye bir soru yönelttik. Aldığımız cevaba göre ise Yüzde kırk beşi Türkiş’i, Yüzde otuzu Atakent’i, yüzde yirmi Denizevleri’ni ve yüzde beşi de diğer yerleri Atakum’un merkezi olarak gördüklerini belirtmişlerdir. Bu farklılığın nedeni biraz da öğrencilerin yoğun vakit geçirdikleri, alış-veriş yaptıkları ve ikamet ettikleri yere göre cevap vermeleri olsa gerek. En önemli soru ise; gençlerin Atakum’da neleri eksik olarak gördükleri konusuyla ilgili idi: Kütüphane, üniversite kitaplarının satıldığı bir kitabevi, sosyal aktiviteler, giyim mağazası ve ek iş imkânı önde gelen beklentilerdi. Yani gençler öyle çılgın proje, mega proje, makro proje beklentisi içerisinde değiller; hayatı daha kolay kılacak makul hizmetler peşindeler. Yeni Başkan Cemil Deveci Bey’e hayırlı olsun dileklerimizle birlikte, duyurulur.

Yorumlar (6)
Mehmet BOZKURT 1 yıl önce
Hocam, Atakum'u bizlere tanıttığiniz için ve bu kente katkılarınız dolayısıyla size ve belediye başkanımıza teşekkür ederim
Yakup güven 1 yıl önce
Hayy maşAllah
Nihat Alaca 1 yıl önce
Tespitleriniz gerçekçi ve ayrıntılı, tebrik ediyorum. Ancak (İshak Bey'le ilgili degil)Atakum'un doğal güzellikleri hoyratca yok edildi.20 yıl önceki Atakum çok daha güzel imar edilebilir.
Cemali DEMİR 1 yıl önce
Büyük hizmetlerinizden dolayı ben de öğremci arkadaşlar adına teşekkür ediyorum.
Abdulhamit Toprak 1 yıl önce
Sayın hocam Atakum Kent konseyi olarak bugüne dek takdire şayan hizmetleriniz oldu!Emeğinlze sağlık!
Abdülhamit Toprak 1 yıl önce
Sayın hocam Atakum Kent Konseyi olarak yaptıklarınız takdire şayan! Atakum için yaptığınız tespitler de gerçekten ciddi anlamda olması gerekenler, güzel bir yazı olmuş; emeğinize ve kaleminize sağlık...
banner1474
28°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10