banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

23.05.2019, 09:01 127

19 Mayıs’ın Ardından

Geçtiğimiz hafta, özellikle Pazar günü 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal’in Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılı münasebetiyle ve bu bayramın birinci derecede muhatabının da Samsun olması nedeniyle, Samsun oldukça yoğun, hareketli ve heyecanlı saatler geçirdi. Çok çeşitli alanlarda düzenlenen yarışmalar, etkinlikler, gösteriler bayram kutlamalarına renk kattı. Kutlamalar genel olarak bence başarılıydı. Türkiye’nin her tarafından insanlar adeta Samsun’a akın etti, oteller tamamen doldu, hatta kalacak yer sıkıntısı bile yaşandı. Kutlamalar esnasında siyasi liderlerin ortak bir payda etrafında bir araya gelmeleri de ülkemiz açısından özlenen ve beklenen bir tabloydu.


19 Mayıs tarihi her Türk evladı gibi, her Samsunlu gibi benim açımdan da çok önemli bir tarihtir. Kimse bunu yok sayamaz ve itibarsızlaştıramaz. Tarihin akışı içerisinde önemli bir olaydır; bir milletin yeniden var olabilme mücadelesinin ve bir imparatorluktan ulus devlete dönüşümün başlangıç noktasıdır. Ben bu şehrin insanlarının demokrat oluşunu, özgürlükçü oluşunu, cumhuriyetçi oluşunu, milliyetçi ve vatansever oluşunu hep bu tarihle ilişkilendiririm ve 19 Mayıs ruhundan beslendiğini düşünürüm.  


Bu yazımda işin tarihi kökenine, nedenine ve sonuçlarına pek değinmek istemiyorum. Çünkü bunu işin uzmanı olan tarihçilere bırakmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Ben yalnızca 19 Mayıs 1919 tarihinde yanında çok değerli kurmay subaylar olduğu halde Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basmasının ve buradan yeni bir devleti netice verecek olan milli mücadeleyi başlatmasının Samsun açısından taşıdığı değer; bu değerin imgesel karşılığı ve bunun ekonomik bir faydaya dönüştürülebilmesi üzerinde duracağım. Vurgulamak istediğim husus tam da burasıdır. Yani Samsun’un bu 19 Mayıs imgesinden gereği gibi yararlanıp yararlanmadığıdır. 


Samsun için kurtaran şehir, meşale şehir, güneşin doğduğu şehir, ilk adım şehri, Atatürk’ün şehri gibi birtakım yakıştırmalar yapılıyor ve “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”nın merkezinde Samsun bulunuyor; öyleyse bunu bir fırsata dönüştürmek ve bundan bir ekonomik yarar sağlamak neden Samsun’un hakkı olmasın. 


Samsun denilince elbette 19 Mayıs Üniversitesi, Samsunspor, Samsun simidi, Samsun pidesi, Samsun tiridi, Samsun (Vezirköprü) semaveri, Bafra nokulu, Çarşamba ayakkabısı gibi imgesel değerler de akla gelebilir. Ancak hiç şüphesiz Türkiye’de Samsun denildiğinde ilk akla gelen 19 Mayıs tarihi ve Milli Mücadelede ilk adımdır. Bu tarihi olay Samsun’un en başta gelen imgesi olmayı hak etmektedir. İşte bizler kültür bilimci olarak, sosyal bilimci olarak bu tarihi gerçekliği kültürel ve ekonomik gerçekliğe nasıl dönüştürebiliriz’i ve bu şehrin ekonomisine nasıl daha fazla katkı sunabiliriz’i düşünmek durumundayız.


19 Mayıs imgesini bir kültürel objeye dönüştürebiliyor muyuz? Kültür endüstrisinde, kültür ekonomisinde, kültür turizminde bu imgeden yararlanabiliyor muyuz? Böylelikle sürdürülebilir ekonomik kalkınma içerisinde Samsun ekonomisine katkı sunabiliyor muyuz? Bütün bunlar için daha fazla neler yapabiliriz? 


Öncelikle Tütün İskelesi ve Bandırma Vapuru gibi Açıkhava müzelerinin daha ciddi olarak düzenlenmesi ve zenginleştirmesi gerekmektedir. Bu mekânlar özellikle yurt içi ve yurt dışından gelecek turistler için cazip hale dönüştürmelidir. Buralarda gelen turistlerin rahat edebileceği lokanta, kafe türü mekânlar oluşturulmalıdır. Ayrıca 19 Mayıs imgesini çok iyi değerlendirerek sembole dönüştürmeli ve bundan turistik eşyalar, biblolar, maketler, tişörtler, amblem ve markalar üretebilmeliyiz. 


Bugün 19 Mayıs Üniversitemiz, 19 Mayıs Lisemiz, 19 Mayıs İlçemiz elbette var. Ancak bu isimler yetmez. 19 Mayıs ismi bir markaya dönüştürülmelidir. Spor organizasyonları, gençlik şölenleri, yarışmalar, gençlikle ilgili uluslararası düzeyde kongreler düzenlenmelidir. Ülke çapında şiir ve deneme yarışmaları tertip edilmeli, ödülleri Samsunda verilmelidir. Farklı şehirlerden gençler buraya davet edilmeli ve gençlik denildiğinde, Milli Mücadele denildiğinde 19 Mayıs ruhu dildiğinde Samsun akla gelmelidir. Bunun için mutlaka ülke çapında ciddi tanıtım kampanyaları düzenlenmelidir. Bu şehirde tarım alanı var ancak endüstri zayıf. İnsanlara yeni iş alanları açmak, istihdam oluşturmak, şehre para girişini sağlamak için mutlaka kültür turizminden de yararlanmalıyız. Sağlıcakla kalın.

Yorumlar (2)
Cemali Demir 1 yıl önce
Çok güzel bir noktaya temas etmişsiniz hocam . Mesela Bandırma ilçesi bile Türkiye geneli Ömer Seyfettin hikaye yarışması düzenliyor. Ama 19 Mayıs konulu Türkiye geneli ne bir hikaye yarışması var, ne kompozisyon, ne de şiir. 19 Mayıs ruhunu yansıtacak faaliyet çok az
Mehmet BOZKURT 1 yıl önce
Hocam, cumhuriyet tarihinin tohumlarının ekildiği ilk yer olan Samsun ilimizin ulaşması gereken yerlere gelmesi adına sundugunuz reçeteler takdire şayandır. Bu nedenle size çok teşekkür ediyorum.
banner1474
28°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10